W bieżącym roku szkolnym już po raz kolejny w sobotę tj. 04 czerwca 2011 r. grupa harcerzy i uczniów z naszej szkoły oraz poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach na Wykusie, upamiętniających żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY – NURT. Opiekę nad nami sprawowali p. Anna Resiak i p. Ryszard Kowalczyk.

W tej uroczystości wspólnie z nami wzięli udział:

  • p. Czesław Kowalczyk z Krasocina – Koło ŚZŻAK w Olesznie,
  • p. Jan Mazur ze Świdna – Koło ŚZŻAK w Olesznie,
  • p. Stanisław Komisarczyk z Dąbrówek– Koło NSZ w Olesznie,
  • p. Jan Stępień z Oleszna - prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz byłych Więźniów Politycznych oraz Kierownik Środowiska Gminnego Armii Krajowej,
  • p. Stanisław Komisarczyk - Koła ŚZŻAK w Łopusznie,
  • p. Stanisław Kabała z Radwanowa.

Na Wykusie byli także przedstawiciele Wojewódzkiej i Powiatowych Komend Policji. Patronem świętokrzyskich policjantów jest Jan Piwnik – PONURY.

Spotkanie na wykusowej polanie otworzył senior i przewodniczący Środowiska PONURY– NURT, Zdzisław Rachtan ps. "Halny". Zaapelował do młodzieży o dalsze podtrzymywanie etosu Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą za NURTA i jego żołnierzy. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz infułat Józef Wójcik.

Mjr NURT – Eugeniusz Kaszyński, zwany przez kolegów Gedyminem lub po prostu Gedkiem. Jeden z najsłynniejszych dowódców partyzanckich AK z Gór Świętokrzyskich. NURT, cichociemny, początkowo był zastępcą mjr Jana Piwnika - PONUREGO. Po przeniesieniu PONUREGO na Nowogródczyznę został dowódcą Zgrupowań Świętokrzyskich; w czasie koncentracji przed akcją "Burza" - dowódcą I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, a w październiku 1944 r. - dowódcą 2 pułku piechoty Legionów AK. Przeszedł cały szlak bojowy pułku. Inspirował, opracowywał, a najczęściej dowodził wieloma akcjami i starciami bojowymi od wiosny 1943 r. do późnej jesieni 1944 r. W 1945 r. został awansowany do stopnia majora. Po wojnie zamieszkał w Londynie, zmarł 24 marca 1976 r. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Związany uczuciowo z Górami Świętokrzyskimi pragnął, aby jego prochy spoczęły na Wykusie - leśnym wzgórzu w rejonie Wąchocka, gdzie znajdowała się baza operacyjna dowodzonego przez niego zgrupowania. W 1994 r., życzenie to zostało spełnione.

Po Mszy Świętej odbył się apel poległych. Tradycyjnie studenci pierwszego roku Administracji Systemami Bezpieczeństwa z WSH z Kielc złożyli ślubowanie. Były odznaczenia dla policjantów i medale PRO MEMORIA dla kombatantów i osób cywilnych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Taki medal otrzymał również prezes Koła ŚZŻAK w Łopusznie – p. Stanisław Komisarczyk.

Na zakończenie uroczystości złożyliśmy wiązanki kwiatów pod kapliczką na Wykusie.

Uczestniczyliśmy w terenowej lekcji historii, która dla nas młodych jest przejawem działania chroniącego od zapomnienia historię, nie tylko Zgrupowań Partyzanckich PONURY - NURT lecz również Podziemnego Państwa Polskiego i czynów całej Armii Krajowej. W imieniu wszystkich uczestników tej patriotycznej wycieczki dziękujemy Wójtowi Gminy Krasocin – p. Ireneuszowi Gliścińskiemu za sfinansowanie jej kosztów.

Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011
Wykus 2011

Harcerze i uczniowie ZPO w Olesznie

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie