Gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodego człowieka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.
Szachy zawierają również wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory, gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty, który wygrałby wszystkie swoje partie), uczą też szacunku do przeciwnika i zasad „fair play".
Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Podczas nauki w szkole przydają się zdobyte w trakcie gry w szachy takie umiejętności jak: planowanie z wyprzedzeniem, koncentracja nad zagadnieniem, łatwość zapamiętania szczegółów czy szybkość w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Szachy, poprzez swój wpływ na lepszy rozwój logicznego myślenia, ułatwiają również rozumienie treści matematycznych.
Tak więc szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły uczniów. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym, podczas zajęć świetlicowych zorganizowano naukę tej klasycznej gry. Jej podsumowaniem był, zorganizowany po raz pierwszy w historii naszej szkoły, turniej szachowy o tytuł Mistrza Szachowego Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Organizatorem turnieju, rozgrywanego pod patronatem świetlicy szkolnej, był pan Edward Karpiński.
W eliminacjach wzięło udział 18 uczniów, którzy w okresie dwu miesięcy, w trzech grupach rozegrali 45 partii szachowych w systemie "każdy z każdym". Do finału zakwalifikowało się czterech zawodników, którzy zdobyli największą liczbę punktów w eliminacjach.
Sześć kolejnych, finałowych partii wyłoniło zwycięzcę. Został nim uczeń klasy szóstej Krzysztof Pryt. Tytuł wicemistrza wywalczył Mateusz Klimczyk, natomiast trzecie miejsce zajęli ex aequo Kuba Kuśmierczyk i Przemek Kałuziński. Im wszystkim, na szkolnym apelu zostały przekazane dyplomy oraz nagrody - komplety szachowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Za udział w turnieju serdecznie wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym na kolejną , drugą edycję szkolnych zmagań szachowych.
Organizator