"Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień."
Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa Polskiego
Sto lat temu, 11 listopada 1918 r., nasza ukochana ojczyzna - Polska po latach niewoli zaborów odzyskała niepodległość.
Z okazji tej wyjątkowej i okrągłej rocznicy 9 października 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbył się pokaz historyczny pt.: "Ku Niepodległej”.
Opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę przygotowali członkowie Grupy Artystycznej ,,Rekonstrukto” z Lublina.
Na tle patriotycznej dekoracji oraz w oparciu o stroje i uzbrojenie z epoki, zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie doświadczyli na własnej skórze żywej lekcji historii. Usłyszeli opowieść o bohaterskim chłopie spod Racławic - Wojciechu Bartoszu z czasów powstania kościuszkowskiego, ofiarnej walce naszych przodków w Legionach Polskich u boku Napoleona Bonaparte, losach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, nadziei zwykłych ludzi i braku wiary w zwycięstwo polskich generałów podczas powstania listopadowego, heroicznej walce Polaków, m.in. gen. Józefa Sowińskiego z okresu powstania styczniowego, czy wreszcie klęsce państw zaborczych: Rosji, Prus oraz Austrii w I wojnie światowej, która otworzyła nam drogę do niepodległości Polski.
Żywa lekcja historii, niczym wehikuł czasu, dała uczniom możliwość zetknięcia się z replikami broni, umundurowania, ponadto sprawdzenia się w roli kościuszkowskiego kosyniera, piechura Legionów Polskich, powstańca styczniowego, sanitariuszki czasów I wojny światowej, czy wreszcie szeregowego żołnierza wykonującego rozkazy dowódcy.
Wszyscy się doskonale bawili, oglądając koleżanki i kolegów, w tak niecodziennych przecież rolach.
Mamy nadzieję, iż w roku obchodów 100-lecia niepodległości Polski, przygotowany dla uczniów pokaz skłoni ich do głębszej refleksji nad historią naszej Ojczyzny.
Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk ZPO w Olesznie