17 listopada 2010 roku w ramach zorganizowanego po raz pierwszy w naszej szkole „Dnia Tolerancji” uczniowie klas I-VI odbyli spotkanie się z panem Józefem Lewandowskim - niewidomym emerytowanym nauczycielem fizyki.

Głównym celem spotkania była próba przełamania wciąż istniejącego poglądu mówiącego, że niewidomy to osoba, która sama niewiele jest w stanie zrobić, należy jej się jedynie współczucie.

W życiu człowieka z niepełnosprawnością wzroku występują poważne ograniczenia życiowe. Jednakże niewidomi potrafią świetnie funkcjonować oraz radzić sobie w życiu.

Podczas spotkania Pan Józef zaprezentował uczniom urządzenia pomagające mu funkcjonować w środowisku m. in. maszynę brajlowską służącą do pisania, komputer z monitorem umożliwiającym czytanie Braile’m, mówiący telefon, identyfikator kolorów, detektor światła. Nasz gość zaznaczył, iż osoby niewidome mogą samodzielnie wykonywać wiele czynności. Wiek dwudziesty przyniósł zdecydowany postęp cywilizacyjny dla całej ludzkości, również dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu rozwojowi mają one znacznie większe możliwości niż jeszcze sto lat temu.

Osoba niewidoma wcale nie musi kojarzyć się z kimś mało zaradnym, kimś kto jedynie siedzi w zaciszu własnego domu. To właśnie uświadomił nam nasz gość, który mimo tego, że nie widzi, bardzo dobrze radzi sobie w życiu, jest wesoły, charakteryzuje go duże poczucie humoru. Pan Józef w wolnym czasie wyplata wiklinowe kosze, wazony, sznurkowe makaty - jednym słowem aktywnie spędza każdą wolna chwilę.

Śmiało głośmy więc tezę: niewidomi są tacy sami jak inni!

Organizatorki: p. A. Mietelska i I. Kwaca

 

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie