Nadszedł kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej. W kwietniu w szczególny sposób przywołujemy pamięcią tych, którzy zginęli walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju. Szczególnie powinniśmy pamiętać o tragedii polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich zamordowanych w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
To właśnie w kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r.
Katyń to miejsce zbrodni dokonanej na niewinnych ludziach przez bezwzględnych katów. To symbol męczeństwa Polaków. W katyńskim lesie, bez żadnego konkretnego powodu, bez możliwości pożegnania się z bliskimi, bez godnego pochowania zostali zamordowani polscy żołnierze. Zakopano ich w dole, jak najgorszych złoczyńców, tak by nikt o tym nie wiedział, bo prawda miała być ukryta. Ofiary zbrodni to oficerowie Wojska Polskiego i Policji oraz urzędnicy administracji państwowej, którzy zostali zatrzymani, rozbrojeni, a następnie osadzeni jako jeńcy wojenni.
Krzyże katyńskie symbolizują wyrok śmierci wydany na Polaków. Każdy krzyż dźwiga na sobie tysiące zamęczonych Polaków. Nie możemy o tym zapominać.
W tym ważnym dla nas miesiącu pamiętajmy również o katastrofie smoleńskiej, w której zginęło wielu naszych wybitnych Rodaków, w tym Para Prezydencka.
Kwiecień to również rocznica śmierci polskiego papieża Jana Pawła II. On to właśnie napisał:
„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg".
Jest miesiąc kwiecień. Pamiętajmy.
Edyta Dankowska