Dwudziestego trzeciego października klasy: druga i trzecia Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod opieką p. Teresy Szczepańskiej, p. E. Deski i p. M. Deski pojechały na wycieczkę szkolną do Kielc
. Głównym jej celem było obejrzenie w kinie filmu ,,Obce niebo", a dodatkowo zwiedziliśmy dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Dworek jest bardzo piękny i gustowny, a większość mebli i obrazów znajdujących się w nim pochodzi z XIX i XX wieku, czyli z czasów samego pisarza. Dzięki zwiedzeniu tej historycznej budowli dowiedzieliśmy się wielu fascynujących rzeczy na temat życia i twórczości Sienkiewicza.
Następnie pojechaliśmy do kieleckiej galerii, w której znajduje się kino i z ulgą zasiedliśmy w kinowych fotelach. Tematyką filmu "Obce niebo" są problemy polskiego, młodego małżeństwa, które wraz z dziewięcioletnią córeczką Ulą wyjechało do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Niestety i rodzice dziewczynki i sama Ula mieli problem z zaaklimatyzowaniem się w nowym kraju. Zmiana otoczenia, kultury i obyczajów sprzyjała kłótniom w rodzinie. Rodzice nie traktowali dziewczynki źle ani nie stosowali wobec niej przemocy , ale zabrakło szczerych rozmów z córką. Kiedy dziewczynka zaczęła przejawiać w szkole drobne objawy agresji , zostały powiadomione o tym odpowiednie służby, które natychmiast zainterweniowały. Dziewięciolatka została odebrana rodzicom i umieszczono ją w rodzinie zastępczej.
Przez wiele tygodni rodzice mogli kontaktować się z córką tylko podczas krótkich wizyt i w obecności bezwzględnej urzędniczki. Podejmowali wiele prób odzyskania swojego dziecka- jednak bezskutecznych. Na szczęście historia Uli i jej rodziców zakończyła się dobrze.
Film ,, Obce niebo" pokazał nam, na jakie problemy napotykają na swojej drodze Polacy wyjeżdżający za granicę. Opowiada on również o zbyt pochopnych decyzjach szwedzkich urzędników. Dzięki obejrzeniu tego filmu zdaliśmy sobie sprawę , że rozmowy w rodzinie są bardzo ważne , a ich brak może doprowadzić do wielu nieporozumień i kłopotów.
To była bez wątpienia bardzo pouczająca wycieczka.
Edyta Dankowska uczennica klasy II
Publicznego Gimnazjum w Olesznie