W piątek, tj. 06 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach odbyła się uroczystość związana z obchodami 50 –lecia tej szkoły oraz 70 rocznicy śmierci jej patrona - Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”.
Szkoła ta, podobnie jak i nasza, jest w Stowarzyszeniu Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej.
Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”( (39.04.1922r. – 05.06.1944 r.)
Oddział „WILKA” specjalizował się w dywersji kolejowej. Drugim ważnym kierunkiem działalności oddziału były akcje rozbrojeniowe dokonywane w Kielcach i najbliższej okolicy. Zawsze akcją dowodził "Wilk" przebrany w niemiecki mundur. Znał on doskonale język niemiecki, posługiwał się nim w czasie działań skierowanym przeciwko Niemcom.
Pierwsza poważniejsza akcja przeprowadzona przez "Wilka" miała miejsce 26 II 1944 r. na stacji Kielce - Herby, podczas której zabrano z pociągu stojącego na stacji około 30 tys. sztuk amunicji do krótkiej broni i pistoletów maszynowych.
Osiągnięciem dowódcy i jego oddziału była akcja na szosie Kielce - Kraków w Czerwonej Górze, przeprowadzona w dn. 31 V 1944 r. , w której wzięło udział 28 podkomendnych Zbigniewa Kruszelnickiego ( oddział liczył 30 partyzantów). Partyzanci zatrzymywali niemieckie samochody, rozbrajając około 40 Niemców. Siedmiu spośród nich zginęło, ponieważ stawiali opór. Wśród zabitych znaleźli się dwaj oficerowie SS : ppłk Doppler i mjr Kutschorek. Przy Dopplerze znaleziono mapy, plany akcji przeciwko partyzantom oraz listę 224 osób, które gestapo miało aresztować. Dokumenty te przekazano do komendy obwodu AK w Kielcach. Ponadto zdobyto w tej akcji 20 karabinów, 6 pistoletów maszynowych, 16 sztuk krótkiej broni, znaczną ilość amunicji, mundury niemieckie.
Epilogiem działania Z. Kruszelnickiego "Wilka" była akcja na Miedzianej Górze 05.06.1944 r., w której "Wilk", "Długi" i "Czarny" chcieli zdobyć niemiecki samochód wojskowy, którym chcieli przetransportować oddział do Daleszyc na spotkanie z "Barabaszem" i odebrać zrzuty następnego dnia. W zatrzymanym samochodzie, przyczepie siedzieli żołnierze SS. W nierównej walce zginęli: "Wilk" i jego koledzy: "Długi" - Maciej Jeziorowski i "Czarny" - Witold Sobierajski. Staraniem Światowego Związku Żołnierzy AK w 1991r. porucznik „WILK” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militarii.
Każdy jubileusz, także 50 - lecie szkoły to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania po latach, przeżywania od nowa wydarzeń i chwil z minionego półwiecza, to sentymentalna podróż do beztroskiego dzieciństwa, wczesnej młodości. T. Kotarbiński napisał: „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.
W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży - Olgierd Zieliński i asysta – Dominika Mulewicz i Roksana Lesiak. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała zastępca dyrektora - p. Anna Resiak.
Uroczystość przebiegała według harmonogramu:
- Msza Święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach,
- powitanie gości w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”w Kielcach,
- uroczysta akademia,
- zwiedzanie szkoły,
- wspólne spotkanie przy herbatce.
Uczestnicy uroczystości