W dniu 24 września 2014 roku odbyła się ceremonia pogrzebowa Świętej Pamięci porucznika Henryka Foltyna - kombatanta, który zmarł w wieku 86 lat. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej z Chotowa i Oleszna,
  • Kół Armii Krajowej z Oleszna, Łopuszna i Włoszczowy,
  • Koła NSZ w Olesznie,
  • Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych w Krasocinie,
  • Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie,
  • Związku Żołnierzy Ludowego Polska Polskiego im. Majora Hubala w Krasocinie,
  • Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „PONURY” – „NURT”,
  • Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

W ostatnim pożegnaniu znanego i szanowanego żołnierza Armii Krajowej Henryka Foltyna wzięła udział liczna grupa jego najbliższych i przyjaciół, wielu mieszkańców Oleszna i okolicznych miejscowości, a wśród nich między innymi:

  • kombatanci i członkowie kół z różnych organizacji zbrojnych Podziemnego Państwa Polskiego,
  • przedstawiciele Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „PONURY” – „NURT” w osobach: Anna i Janusz Skibińscy, brat Marian (Klasztor Cystersów w Wąchocku) i p. Ryszard Rogala (Koło Armii Krajowej w Wąchocku),
  • Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych kpt. Ryszard Marcinkowski,
  • przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Włoszczowie: kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich – dr Robert Ślęzak, p. Michał Banaśkiewicz oraz kierownik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego - p. Zenon Kułaga,
  • Wójt Gminy Krasocin – p. Ireneusz Gliściński,
  • członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego -  p. Łukasz Karpiński,
  • radny z Oleszna p. Antoni Drej,
  • przedstawiciele Urzędu Gminy w Kluczewsku,
  • dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i harcerze z Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie.

W trakcie żałobnej mszy świętej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, celebrowanej przez księdza Jarosława Kowala, śpiewał chór parafialny, do którego należał por. Henryk Foltyn. Na pogrzebie zagrała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie.

Porucznik Henryk Foltyn podczas walk w rejonie Chotowa, jesienią 1944 roku,  jako szesnastoletni chłopiec pomagał walczącym partyzantom,  m.in. dowoził im do lasu pożywienie zaprzęgiem konnym swojego ojca. Potwierdza to uczestnik bitwy pod Chotowem Bolesław Ciesielski „Farys II”. Od 1991 roku był aktywnym  członkiem Koła Armii Krajowej w Olesznie. W latach 2006 -2013 pełnił  funkcję prezesa tego koła. Rok temu został mu przyznany tytuł Honorowego Prezesa Zarządu  Koła Armii Krajowej w Olesznie.

Por. Henryk Foltyn z wielkim zaangażowaniem współorganizował rocznicowe uroczystości pod Chotowem. Było to możliwe dzięki wsparciu najbliższej rodziny, zwłaszcza jego żony, bo bycie wielkim społecznikiem wymaga zrozumienia najbliższych. Brał corocznie aktywny udział w wielu rocznicowych uroczystościach patriotycznych upamiętniających wydarzenia z dziejów Armii Krajowej i innych organizacji Podziemnego Państwa Polskiego, m.in. we Włoszczowie, Kurzelowie, Kossowie, Czarncy, Budzisławiu, Łopusznie, Ewelinowie, Słupi Koneckiej i na uroczysku leśnym Wykus. W tych uroczystościach prawie zawsze por. Foltyn był w składzie pocztu sztandarowego, który reprezentował miejscową społeczność Armii Krajowej. Nie widać było nigdy u niego zmęczenia, ale wielką radość ze wspólnego przebywania.

Por. Foltyn współpracował z Zespołem Placówek Oświatowych w Olesznie. Wspólne spotkania z uczniami dawały mu dużo radości. Wygłaszane monologi, recytowane wiersze, często samodzielnie układane przez porucznika, czy śpiewane piosenki partyzanckie przybliżały najmłodszym czas wojennej grozy. Za to zaangażowanie w kształtowaniu postaw patriotycznych u uczniów otrzymał tytuł: „Przyjaciela Szkoły”.

Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny  światowej i po jej zakończeniu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył por. Foltyna Medalem PRO MEMORIA ( 08.05.2005 r.).

Prezes Koła Armii Krajowej w Olesznie – p. Anna Resiak w mowie pożegnalnej złożyła pod adresem por. Foltyna wyrazy najwyższego uznania za aktywne działania na rzecz upamiętniania walk Armii Krajowej na Ziemi Włoszczowskiej. Podkreśliła, że odchodzi on na wieczną wartę  z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny.

Dh. hm. Anna Skibińska – przedstawicielka Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „PONURY” – „NURT” podziękowała por. Henrykowi za ogromny wkład w przygotowania uroczystości pod Chotowem. Zwróciła uwagę na wielką jego odwagę podczas niesienia pomocy walczącym partyzantom pod Chotowem. Z ust druhny Anny padły ponadto określenia: ciepły, spokojny, odważny człowiek i  oddany patriota.

Pan Henryk Foltyn od 1943 roku był druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie. Niósł pomoc potrzebującym w chwili zagrożenia, niekiedy z narażeniem własnego życia, o czym wspomniał w mowie pożegnalnej Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie -  dh Krzysztof Stolarczyk.

List pożegnany od Wójta Gminy Słupia Konecka, pana Witolda Wójcika odczytał kombatant Stanisław Kabała. Odszedł od nas skromny bohater o wielkim sercu. Cześć Jego pamięci.

Członkowie Koła Armii Krajowej w Olesznie

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie