§ 1
- Na podstawie art.772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (dz.U.Nr 24, poz. 141 z późniejszymi zmianami, z uwzględnieniem zmian z dnia 2 lutego 1996 r. (Dz.U.Nr24,poz.110) i z dnia 26 lipca 2002 roku (Dz.U. Nr 125, poz.1146) i po uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi:
§ 2
- Przepisy regulaminu stosuje się dla pracowników nie będących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.Nr495, poz. 425 oraz tekst jednolity Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenia rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146,poz. 1222, nr 160, poz. 1343) prowadzonych przez Gminę Krasocin.
- Przez pracodawcę należy rozumieć dyrektora reprezentującego szkołę lub placówkę oświatową, a przez organ prowadzący Gminę Krasocin reprezentowaną przez Wójta Gminy Krasocin.
- Ilekroć w regulaminie jest mowa o pracownikach bez bliższego określenia, rozumie się przez to:
- pracowników szkół podstawowych i gimnazjum,
- pracowników przedszkoli,
- pracowników świetlic szkolnych,
- pracowników zespołu obsługi placówek oświatowych.
§ 3
- Ustala się:
- tabele punktowych rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania stanowiącą załącznik nr 1
- tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do regulaminu,
- tabele stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników, stanowiące załącznik nr 3 do regulaminu.
- Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego ustala się jako sumę najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz iloczynu liczby punktów ustalonych dla poszczególnych kategorii w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do regulaminu i wartości jednego punktu w złotych.
- Wartość jednego punktu w złotych ustala Kierownik Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych oraz dyrektorzy placówek oświatowych w porozumieniu z Radą Gminy, stosownie do swoich możliwości finansowych.
- Godzinową stawkę: wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika – ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§ 4
- Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują: wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§ 5
- Pracownikom, z tytułu świadczenia pracy , przysługują następujące składniki wynagrodzenia:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatek za wysługę lat,
- dodatki za pracę: w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej,
- nagrody jubileuszowe,
- jednorazowe odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką.
- Pracownicy mogą otrzymywać nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
§ 6
- Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych przysługuje dodatek funkcyjny określony w Uchwale.
§ 7
- Wynagrodzenie zasadnicze pracownika jest ustalane z uwzględnieniem:
- kategorii zaszeregowania (grupy wynagrodzenia) obowiązującej na zajmowanym stanowisku pracy,
- dokonywanej indywidualnie oceny przydatności i efektywności pracy,
- wysokości stawek płac zasadniczych na porównywalnych stanowiskach, o porównywalnych kwalifikacjach i porównywalnych rezultatach pracy.
- Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustala Kierownik zespołu a w placówkach oświatowych Dyrektor zespołu lub szkoły.
- Zmiana wysokości płacy zasadniczej może nastąpić w związku z:
- zmianą stanowiska pracy,
- zmianą zakresu pracy na zajmowanym stanowisku, poszerzenie tego zakresu może spowodować jej wzrost, a zawężenie jej obniżenie,
- zmianą stawek płac zasadniczych w tabeli płac,
- istotnym podniesieniem kwalifikacji pracownika (z inicjatywy bądź za akceptacją pracodawcy).
§ 8
- Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych przysługuje dodatek funkcyjny określony w Uchwale.
§ 9
- Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
- Do okresu pracy uprawniającego do dodatku, o którym mowa w ust. 1 wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie. Dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownikowi przysługuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
- Dodatek za wysługę lat wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia i przysługuje:
- od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie nastąpiło w ciągu miesiąca,
- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.
§ 10
- Zasady wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych, a także w niedziele i święta, dni ustawowo i dodatkowo wolne od pracy określa Kodeks Pracy.
§ 11
- Za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej, wynikającej z najniższego wynagrodzenia, określonego na podstawie art. 774 pkt. 1 Kodeksu Pracy.
§ 12
- Pracownikowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
- za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
- za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
- za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
- za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
- za 40 lat pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego,
- za 45 lat pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
- Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, bez względu na sposób rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
- Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
- Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
- Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
- Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty.
- Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
- Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
- W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 13
- W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości od1% do 5% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe.
- Fundusz nagród może być podwyższony przez Kierownika Zespołu lub dyrektora placówki oświatowej w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe.
- Zasady podziału funduszu nagród i ich przyznawania określa zakładowy regulamin nagradzania, ustalony przez Kierownika zespołu lub dyrektora placówki oświatowej.
.
§ 14
- Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – po 15 latach pracy,
- sześciomiesięcznego wynagrodzenie – po 20 latach pracy.
- Okres pracy uprawniający do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu okresów zatrudnienia uprawniających do dodatku za wysługę lat.
- Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§ 15
- Pracownikom wykonującym dodatkowe zadania przysługuje odrębne wynagrodzenie:
- w przypadku dłuższych zastępstw i wykonaniu zwiększonego zakresu pracy, pracownik może otrzymać dodatkowe wynagrodzenia ustalone przez Kierownika zespołu lub dyrektora placówki w ramach posiadanych środków.
- Za wzorową i sumienną pracę oraz inne zadania wykonywane dodatkowo w placówce – pracownik może otrzymać premię uznaniową – w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe
- Pracownik zatrudniony na stanowisku kucharza lub pomocy kuchennej jest uprawniony do korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie wykonywania pracy i w okresie prowadzenia żywienia w szkole, w której jest zatrudniony. Pracownikowi nie korzystającemu z wyżywienia, w tym także z powodu nieobecności w pracy, nie przysługuje ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.
§ 16
- Wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami do niego, wymienionymi w regulaminie wypłacane jest w ostatnim roboczym dniu każdego miesiąca kalendarzowego.
- Wypłata wynagrodzenia i zasiłków za dni niezdolności do pracy dokonywana jest również w ostatnim roboczym dniu miesiąca.
§ 17
- Miejscem wypłaty wszystkich wynagrodzeń jest kasa mieszcząca się w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Krasocinie. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej lub na konto bankowe pracownika.
§ 18.
- Pracownikom przysługuje odzież ochronna jak również środki bhp.
- Obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej i środków bhp spoczywa na dyrektorze placówki.
§ 19
- Pracownicy, którzy w dniu wejście w życie regulaminu nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych, mogą pozostawać na zajmowanych dotychczas stanowiskach. Pracownicy ci nie mogą awansować na stanowiska wyższe.
§ 20
- W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy prawa pracy.
§ 21
- Regulamin niniejszy został ustalony w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową
§ 22
- Regulamin zostaje zawarty na czas nieokreślony.
§ 23
- Zmiany do Regulaminu wprowadza się w formie aneksów.