Oleszno, 03 grudnia 2008
Oświadczenie
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie oświadcza, że podana przez pana Adama Szałowskiego, sołtysa wsi Borowiec, na sesji Rady Gminy Krasocin w dniu 27 listopada 2008 roku informacja o braku wywieszenia na budynku szkolnym w Olesznie flagi państwowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości jest niezgodna z prawdą.
Już w dniu 07 listopada około godziny 11:00 zostały wywieszone trzy flagi – dwie na frontonie budynku i jedna na maszcie na placu szkolnym.
Dodatkowo w dniu 09 listopada, po mszy świętej o godz. 8:00 wywiesiliśmy dwie flagi przy obelisku z nazwą szkoły od strony ulicy Szkolnej.
Wszystkie pięć flag zostało zdjętych w dniu 12 listopada, po zakończeniu zajęć przez pana Ryszarda Kowalczyka, odpowiedzialnego za ich wywieszanie, tj. około godziny 14:00.
Jest to postępowanie zgodne z Art. 7. 1. Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 235 poz. 2000) oraz z Zasadami dobrej praktyki używania symboli państwowych przez administrację publiczną oraz placówki oświatowe zamieszczonymi w Informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej z kwietnia 2005 r.
Cyt:
Zgodnie z ogólnie przyjętym zwyczajem flagę podnosi się do godziny 8.00 rano, a opuszcza się o zachodzie słońca.
Podczas uroczystości, rocznic i świąt państwowych należy flagę podnieść na lub przed siedzibą, a ponadto budynek powinien być dodatkowo udekorowany flagami; flagi powinny być podniesione najpóźniej do godziny 8.00. Jeżeli uroczystość, rocznica lub święto przypada w przeddzień dni wolnych od pracy, flagi mogą być podniesione przez kilka dni, z tym że jeżeli są pozostawione na noc, to powinny być oświetlone.
Niezależnie od tego na naszej stronie internetowej http://spoleszno.pl znalazły się elementy graficzne poświęcone temu Świętu – są one tam do dziś. Na stronie tej można również się przekonać, w jaki sposób są przez naszą szkolną społeczność traktowane święta narodowe i uroczystości patriotyczne, w których Pan Adam Szałowski corocznie w miesiącu październiku bierze udział.
Kłamliwa jest również głoszona publicznie przez pana Adama Szałowskiego teza, jakoby dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły zbojkotowali to Narodowe Święto i nie robili nic w zakresie patriotycznego wychowania swoich uczniów.
Mam nadzieję, że rozpowszechniane informacje są wynikiem pomyłki czy też uzyskania błędnej wiadomości od drugiej osoby, a nie stanowią elementu napaści na naszą placówkę i pracujących w niej nauczycieli.
Mam nadzieję, że zostanie ona sprostowana na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy Krasocin, o co w imieniu całej szkolnej społeczności proszę.
Zależy mi na dobrym imieniu szkoły w Olesznie, która jako pierwsza w gminie przyjęła imię związane z walką o wolność i niepodległość, corocznie podejmuje wiele działań z zakresu wychowania patriotycznego, jest organizatorką wielu patriotycznych uroczystości, kilkakrotnie została odznaczona za opiekę nad miejscami pamięci narodowej, i dlatego protestuję przeciwko rozpowszechnianiu tego typu nieprawdziwych i niesprawiedliwych osądów.
Dyrektor Zespołu Placówek
Oświatowych w Olesznie
Edward Karpiński