Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Harcerze z Oleszna wzięli udział w XX Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie

W tym roku tradycyjnie już w dniu 28 października 2019 r. harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna pod opieką drużynowej dh hm Anny Resiak wzięli udział
w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie.

28 października 1943 r. oddziały Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK PONURY stoczyły na Wykusie wielką bitwę obronną z niemiecką obławą.

Partyzancka Droga Krzyżowa prowadzi wzdłuż Polany Wykusowej, zaczyna się od I stacji przy zbiorowej mogile 16 poległych z ochrony radiostacji dalekiego zasięgu
por. inspektora „Jacka” – kończy ostatnią XIV stacją przy kapliczce na Wykusie. Rozważania i modlitwy wygłaszane podczas Drogi odnoszą się do wydarzeń i walk partyzanckich w Górach Świętokrzyskich.

Partyzancka Droga Krzyżowa jest symbolem cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami, obozowaniem w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim jest nieustającą pamięcią o tych którzy polegli.

Wykus stał się zatem miejscem spotkań nie tylko weteranów – braci akowców, ale również młodzieży szkolnej, ich opiekunów, kapłanów oraz miejscowej ludności. Dla wszystkich uczestników jest to lekcja historii i pamięci. To wspaniale, że wszyscy razem pokonując trasę tej Drogi w głębokiej gęstwinie Puszczy Świętokrzyskiej modlimy się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz za lepsze jutro dla tych, co żyją.

Uczestnicy
Partyzanckiej Drogi Krzyżowej

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ