Nie żyje Przyjaciel Szkoły, żołnierz Armii Krajowej por. Zdzisław Rachtan – „Halny”

W niedzielę przed południem, 26 stycznia 2014 r. zmarł podporucznik czasu wojny Zdzisław Stefan Rachtan "Halny" (1924-2014). Był ostatnim żyjącym oficerem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, awansowanym do korpusu oficerów podczas II wojny światowej.

Był jednym z twórców i założycieli niezależnego kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt", któremu przez wiele lat przewodniczył. Był również jednym z inicjatorów budowy kapliczki na Wykusie, przy której już 15 września 1957 r. odprawiona została pierwsza msza święta, co stało się początkiem corocznych, trwających do dziś zjazdów żołnierzy AK.

Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy oraz laureat Nagrody IPN: "Kustosz Pamięci".

Przez wiele lat organizował rocznicowe spotkania nie tylko na Wykusie, ale również w naszej miejscowości i szkole - z okazji kolejnych rocznic bitwy pod Chotowem.

Był naszym Wielkim Przyjacielem, wspierającym nas w patriotycznym wychowywaniu młodego pokolenia. Był i pozostanie dla nas niedoścignionym wzorem żołnierza, Polaka i człowieka o wielkim sercu.

Uroczystości pogrzebowe pana Zdzisława Rachtana odbędą się w najbliższy piątek, o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, ul. Długa 13/15. "Halny" spocznie w wojskowej części Cmentarza Powązkowskiego.

Wyrazy szczerego żalu i głębokiego współczucia składamy Jego Rodzinie i wszystkim Bliskim.

Cześć jego pamięci.