Get Adobe Flash player

103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę- z miłości Tobie Ojczyzno!

,,Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo,

któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością"
Św. Jan Paweł II, 10 czerwca 1979r., Krakowskie Błonia

Krasocin oraz Oleszno stały się miejscami uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które w czwartek 11 listopada 2021r., zaprosili wszystkich mieszkańców i gości, Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy, p. Ireneusz Gliściński, aby wspólnie świętować 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.


Msza św. w intencji Ojczyzny
Stojąc na czele uroczystego pochodu, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych, druh Krzysztof Stolarczyk, wprowadził do kościoła pod wezwaniem św. Doroty i Tekli w Krasocinie, czternaście pocztów sztandarowych reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoły z terenu Gminy Krasocin. Razem z licznie przybyłymi mieszkańcami Gminy Krasocin, wzięły one udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz ks. Jerzy Sikora oraz wikariusz ks. Piotr Kucharz. W krasocińskiej świątyni, przed Ołtarzem Pańskim, wypisano wielce wymowne słowa Prymasa Tysiąclecia- Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: ,,Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska- Polską była! Aby w Polsce- po Polsku się myślało!”.
Pomnik ku czci mieszkańców Gminy Krasocin walczących o niepodległość
,,Proszę was, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wszyscy wyrastamy"
Św. Jan Paweł II, 10 czerwca 1979r., Krakowskie Błonia
W uroczystym pochodzie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie, wszyscy udali się pod Grotę Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Głos zabrał gospodarz Gminy Krasocin, wójt Ireneusz Gliściński, który przede wszystkim podziękował księżom krasocińskiej parafii, za liturgię Mszy św. oraz homilię, w której ks. wikariusz przypomniał o tradycyjnych polskich wartościach, jakie od wieków wyznawały kolejne pokolenia Polaków, a które z racji swojej uniwersalności winny być bliskie, również nam współczesnym. Pan wójt wskazał, iż dzisiejszego dnia winniśmy być szczególnie dumni z naszych symboli narodowych, w tym biało-czerwonej flagi, pod którą nasi ojcowie walczyli i ginęli za Ojczyznę. Przypomniał także o pomocy, jaką władze Gminy Krasocin udzieliły polskim repatriantom- rodzinom z Kazachstanu, a które dzięki temu mogły powrócić po tylu latach do wolnej i niepodległej Polski. Następnie historyk SP im. Armii Krajowej w Olesznie, p. Ryszard Kowalczyk nawiązał do I pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, podczas której 10 czerwca 1979r. na Krakowskich Błoniach, papież zwrócił sie do nas Polaków słowami:,,Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy." Następnie pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Krasocin, w walkach o niepodległość podczas wojny polsko- bolszewickiej 1920r., II wojny światowej w latach 1939-1945 i w okresie stalinowskim wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Urzędu Gminy w Krasocinie, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Krasocinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie, Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach, ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie, SP im. Jana Pawła II w Czostkowie, SP im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, w imieniu Ministra ds. Samorządu Terytorialnego, p. Michała Cieślaka członkowie Koła Gospodyń Wiejskich, na czele z sołtysem Karolinowa, p. Beatą Wydrych, Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, były sołtys wsi Borowiec oraz kombatant z okresu komunistycznego terroru, p. Adam Szałowski. Ceremonia składania wiązanek kwiatów, stała się wyrazem wdzięczności i pamięci mieszkańców Gminy Krasocin, wobec dokonań swoich przodków, którzy poświęcili własne życie w obronie wartości najwyższych i niezmiennych: Boga, Honoru i Ojczyzny. Uroczystości zakończyło odegranie ,,Roty" Marii Konopnickiej przez MOD OSP w Krasocinie pod batutą p. Leopolda Kwapisza.
Pomnik w Olesznie pod biało- czerwoną flagą
,,Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień" Czesław Janczarski, „Barwy ojczyste"
Na rynku, w sercu Oleszna, pod pomnikiem wzniesionym w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zgromadziły się poczty sztandarowe Gminy Krasocin, Ochotniczych Straży Pożarnych Oleszna i Chotowa oraz Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Obecne były władze Gminy Krasocin: Przewodniczący Rady Gminy, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, ponadto wicedyrektor ZPO w Olesznie p. Mariola Kamińska wraz z uczniami kl. VIIB, członkowie Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, Orkiestra Dęta OSP w Olesznie oraz mieszkańcy parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Wszyscy zgromadzili się, aby podziękować za niepodległą i wolną Ojczyznę, którą otrzymali dzięki odwadze, waleczności i poświeceniu swoich przodków. Pod symbolicznym obeliskiem głos zabrał Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, który podziękował wszystkim za przybycie, przypomniał także o szacunku i dbałości o symbole narodowe, które są nierozerwalnie związane z polskością. W dalszej części p. Ryszard Kowalczyk przypomniał historię wzniesienia pomnika w Olesznie, który jest wymownym świadectwem pamięci mieszkańców Oleszna o wydarzeniach, jakie doprowadziły do upragnionego dnia 11 listopada 1918r. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła ceremonia składania wiązanek kwiatów, które złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski, Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, p. Mariola Kamińska wraz z uczniami kl. VIIB oraz członkowie Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie. Wspólne świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości zakończył koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Olesznie.

Autor tekstu i zdjęć: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ