Get Adobe Flash player

Majowe świętowanie Anno Domini 2021

W związku z tzw. majówką pamiętajmy proszę o wywieszeniu flag:
• 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy,
• 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
• 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja,
Pierwszego, drugiego oraz trzeciego maja obchodzone są w III Rzeczypospolitej Polskiej ważne święta. Mimo wielu trudności związanych z epidemią, staramy się zachować tradycję świętowania narodowych rocznic, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii. Jest to nasze narodowe dziedzictwo, spuścizna odziedziczona po dumnych i odważnych przodkach, którzy mimo trudności i zakazów, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, oddawali cześć polskim symbolom narodowym, wspominali ważne wydarzenia i bohaterów, którzy zasłużyli się Ojczyźnie. Przez naszą pamięć o tamtych chwalebnych wydarzeniach dokładamy kolejną cegiełkę w budowę dobra wspólnego, któremu na imię Rzeczpospolita Polska, o której z dumą możemy mówić: Nasza Ojczyzna.


1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
Pierwszy maja to Święto Pracy, ustanowione dla upamiętnienia manifestacji robotniczej, która odbyła się właśnie 1 maja 1886r. w Chicago. Na ulice tego 800 - tysięcznego miasta wyszło około 80 tysięcy robotników, którzy zaprotestowali przeciwko nieludzkim warunkom pracy, jakie panowały w amerykańskich fabrykach. Dziś trudno w to uwierzyć, ale ich żądania sprowadzały się do: wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy, (osiem godzin w pracy, osiem na odpoczynek, osiem na to, na co ma się ochotę), ponadto rent i emerytur pracowniczych oraz zwiększenia wynagrodzenia. 1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika. Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 roku. Nadał w ten sposób religijne znaczenie obchodzonemu od 1890 roku świeckiemu Świętu Pracy.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Drugi maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto podczas którego oddajemy cześć naszym symbolom narodowym. Zostało ustanowione ustawą Sejmu Polskiego 20 lutego 2004r. Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem pisze o „chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego”. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej Konstytucji 3 maja, damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało - czerwone. Barwy biało - czerwone są bliskie sercu każdego, kto kocha swoją Ojczyznę, kto ceni jej historię, tradycję oraz chrześcijańskie korzenie. Kolor biały symbolizuje czystość, którą reprezentuje Orzeł Biały, natomiast czerwony symbolizuje jego waleczność i odwagę oraz krew przelaną przez Polaków w obronie Ojczyzny.
3 maja - Święto Konstytucji 3 maja
,,Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj."
,,Witaj, majowa jutrzenko” Rajnold Suchodolski
Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione już w 1919r., w odrodzonej po 123 latach niewoli zaborów II Rzeczypospolitej, celem upamiętnienia Konstytucji 3 Maja, uchwalonej przez Sejm Wielki 3 maja 1791r., czyli 230 lat temu. Przyjęcie Konstytucji 3 Maja sprawiło, iż Polska stała się drugim państwem na świecie, po USA i pierwszym w Europie, po Francji, które uchwaliło najważniejszy akt prawny, czyli konstytucję. Dla ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów odrzucono precz: liberum veto, wolną elekcję, rokosz. Wprowadzono natomiast głosowanie większością głosów w sejmie, dziedziczność tronu, nadano nowe prawa mieszczanom, wzięto w opiekę chłopów. Najjaśniejsza Rzeczypospolita miała się stać monarchią konstytucyjną, w której mądry król, w zgodzie z uchwaloną konstytucją, zadba o los swoich poddanych: ,,W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Stanisław August, z Bożej Łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha Ojczyznę, niech idzie za mną do kościoła wykonać tę samą przysięgę". Mimo 230 lat, które upłynęły od uchwalenia konstytucji, możemy i dziś, idąc za głosem króla, być świadkami uroczystego uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. Wystarczy spojrzeć na obraz XIX - wiecznego malarza historycznego Jana Matejki pt. ,,Konstytucja 3 Maja 1791r.", aby poczuć uroczystą atmosferę tamtego majowego dnia.
Może warto zobaczyć pozostałe obrazy mistrza Jana Matejki, który tworzył swoje dzieła w okresie zaborów ,,ku pokrzepieniu serc". Naród polski rusyfikowany i germanizowany potrzebował pokrzepienia na duchu, aby nie stracić nadziei na odzyskanie niepodległości. My również, w trudnym czasie pandemii, potrzebujemy tej wiary i nadziei, że sztandar chwały III Rzeczypospolitej znowu dumnie załopoce na wietrze.

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. Armii Krajowej w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ