Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Nasza szkoła również włączyła się w szereg działań podejmowanych w tym dniu przez różne instytucje oraz placówki. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw tolerancji wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także uwrażliwienie ich na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji.

Szkolny Dzień Tolerancji został zaakcentowany gazetką przygotowaną przez uczniów klasy VI B. Następnie uczniowie klas I – III szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z panią pedagog, gdzie wysłuchali opowiadania pt. „Tolerancja”. Główna bohaterka historii, uczennica klasy V, przyjechała do obcego kraju, gdzie spotkała się z nietolerancją i brakiem zrozumienia dla jej „inności”. Na bazie wysłuchanej historii dzieci dowiedziały się czym jest tolerancja oraz jakie postawy należy prezentować w stosunku do obcokrajowców, ludzi innego wyznania czy niepełnosprawnych. Podczas pogadanki pani pedagog zaakcentowała także szkolne sytuacje, których nie należy tolerować: przemoc, agresja, wulgaryzmy, itp.

Mamy nadzieję, że podjęcie powyższych działań uwrażliwiło całą społeczność szkolną na problem nietolerancji oraz stało się punktem zapalnym do zastanowienia się nad własną postawą życiową.

Organizatorki: p. A. Nowicka, p. B. Jasnos