Święto Patrona Szkoły

W piątek, 10.02.2012 r. nasza szkoła obchodziła święto swojego patrona - Armii Krajowej. Była to jednocześnie okazja do świętowania 70 rocznicy powstania Armii Krajowej i 21 rocznicy nadania naszej szkole imienia.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich działających na terenie powiatu włoszczowskiego wraz z pocztami sztandarowymi, Wójt Gminy Krasocin pan Ireneusz Gliściński wraz ze swoim zastępcą panem Jackiem Sienkiewiczem, a także proboszcz parafii w Olesznie, ksiądz Ignacy Sepioło. Przybyli również rodzice uczniów klasy pierwszej, by uczestniczyć w ich uroczystym ślubowaniu.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza wikariusza Pawła Sorbiana w intencji poległych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji walczących o wolność Polski podczas II wojny światowej. Już na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie uczcili pamięć ludzi, których wypełniała żarliwa służba Ojczyźnie, deklamując wzruszające wiersze oraz śpiewając dobrze znane partyzantom piosenki żołnierskie.

Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy pierwszej, dla których Święto Patrona Szkoły stało się okazją do przyjęcia pasowania na ucznia i złożenia uroczystego ślubowania, a tym samym stania się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Tradycja tej ceremonii ma swoje korzenie sięgające dnia 13 października 1991 r., tj. chwili nadania Szkole Podstawowej w Olesznie zaszczytnego imienia Armii Krajowej. Zanim jednak nadszedł moment pasowania, nasi najmłodsi koledzy i koleżanki musieli się wykazać sporą wiedzą i wieloma umiejętnościami, odbywając czarodziejską podróż do czterech krain: muzyki, pracy, miłości oraz mądrości.

Po przyjęciu ślubowania dyrektor szkoły pani Zofia Marcinkowska pasowała pierwszoklasistów repliką szabli oficerskiej, która w ubiegłym roku szkolnym została ofiarowana szkole przez p. Stanisława Komisarczyka- żołnierza NSZ. W imieniu rodziców i uczniów słowa podziękowania złożyła na ręce Dyrektora Szkoły pani Wioletta Stolarczyk, która podobnie jak inni rodzice nie kryła wzruszenia, przyglądając się ślubowaniu swojej pociechy. Do pierwszoklasistów słowa gratulacji i życzeń skierował także wójt Gminy Krasocin, pan Ireneusz Gliściński. Przekazał im również słodycze. Prezenty dla najmłodszych uczniów przygotowali także ich starsi koledzy ze wszystkich klas szkoły podstawowej.

Uroczysta akademia stała się także okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy wspierają działania szkoły w zakresie wychowania patriotycznego. Czterem osobom przyznano tytuł "Przyjaciela Szkoły": panu Łukaszowi Karpińskiemu - radnemu powiatowemu i sołtysowi Chotowa oraz partyzantom z okresu II wojny światowej - panu Janowi Mazurowi, panu Czesławowi Kowalczykowi i panu Władysławowi Włodarczykowi.

Również prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło we Włoszczowie, pan mjr Ryszard Marcinkowski przekazał na ręce wójta gminy Krasocin p. Ireneusza Gliścińskiego , zastępcy wójta p. Jacka Sienkiewicza, dyrektora ZPO w Olesznie p. Zofii Marcinkowskiej, wicedyrektora szkoły p. Anny Resiak, byłego dyrektora szkoły p. Edwarda Karpińskiego oraz nauczyciela historii p. Ryszarda Kowalczyka listy gratulacyjne, dziękując za pracę na rzecz upamiętniania walk 27 i 74 Pułku Piechoty AK na Ziemi Włoszczowskiej.

Ostatnim akcentem uroczystości było wystąpienie przedstawiciela kombatantów z Oleszna, prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pana Stanisława Kowalczyka, który zwrócił uwagę na ogromną wartość takich słów jak: Bóg, Honor i Ojczyzna, z którymi utożsamiali się partyzanci-żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych podczas lat wojny, a których sens powinien być aktualny także i dzisiaj.

Zapraszamy do naszej fotogalerii

Redakcja