Get Adobe Flash player

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej na czerwcowych uroczystościach na Wykusie

W bieżącym roku szkolnym ,w sobotę, tj. 16 czerwca 2012 r. grupa harcerzy już po raz kolejny wzięła udział w uroczystościach na Wykusie, upamiętniających żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY – NURT. Opiekę nad nami sprawowała dh hm Anna Resiak.

Spotkanie na wykusowej polanie otworzył senior i przewodniczący Środowiska PONURY – NURT, Zdzisław Rachtan, ps. Halny. Zaapelował do młodzieży o dalsze podtrzymywanie etosu Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą świętą za NURTA i jego żołnierzy. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz hm Kazimierz Chudzicki – kapelan ZHR.

Mjr NURT – Eugeniusz Kaszyński zwany przez kolegów Gedyminem lub po prostu Gedkiem. Jeden z najsłynniejszych dowódców partyzanckich AK z Gór Świętokrzyskich. NURT, cichociemny, początkowo był zastępcą mjr Jana Piwnika - PONUREGO. Po przeniesieniu PONUREGO na Nowogródczyznę został dowódcą Zgrupowań Świętokrzyskich; w czasie koncentracji przed akcją "Burza" - dowódcą I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, a w październiku 1944 r. - dowódcą 2 pułku piechoty Legionów AK. Przeszedł cały szlak bojowy pułku. Inspirował, opracowywał, a najczęściej dowodził wieloma akcjami i starciami bojowymi od wiosny 1943 r. do późnej jesieni 1944 r.

W 1945 r. został awansowany do stopnia majora. Po wojnie zamieszkał w Londynie, zmarł 24 marca 1976 r. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Związany uczuciowo z Górami Świętokrzyskimi pragnął, aby jego prochy spoczęły na Wykusie - leśnym wzgórzu w rejonie Wąchocka, gdzie znajdowała się baza operacyjna dowodzonego przez niego zgrupowania. W 1994 r. życzenie to zostało spełnione.

 

Po Mszy Świętej studenci pierwszego roku Administracji Systemami Bezpieczeństwa z WSH z Kielc złożyli ślubowanie. Były odznaczenia dla policjantów i medale PRO MEMORIA dla kombatantów i przedstawicieli władz samorządowych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Na zakończenie uroczystości złożyliśmy wiązanki kwiatów pod kapliczką na Wykusie.

Uczestniczyliśmy w terenowej lekcji historii, która dla nas młodych jest przejawem działania chroniącego od zapomnienia historię, nie tylko Zgrupowań Partyzanckich PONURY - NURT, lecz również Podziemnego Państwa Polskiego i czynów całej Armii Krajowej.

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ