Rocznica bitwy pod Chotowem

Dnia 14.10.2007r. odbyła się uroczystość z okazji 63 rocznicy bitwy pod Chotowem.

O godzinie 9:00 szkolna społeczność ze szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami zebrała się przed OSP w Olesznie. Następnie udaliśmy się na cmentarz parafialny pod kwatery żołnierzy AK. Tam p. Dyrektor oraz przybyli partyzanci wygłosili przemówienia. Mogliśmy też usłyszeć piękny wiersz o wojnie, który recytowała uczennica naszej szkoły.

Potem poszliśmy do kościoła na mszę świętą, która odprawiona została o godzinie 10:00 w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej. W kościele również recytowane były piękne wiersze.

Po nabożeństwie udaliśmy się do szkoły. Uczniowie gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny o wojennych losach żołnierzy AK. Oglądającym tę uroczystość występ bardzo się podobał,  w wielu oczach zabłysły łzy.

Kolejnym punktem uroczystości było drugie w historii naszego Gimnazjum ślubowanie uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum. Na początku wszyscy uczniowie, powtarzali tekst ślubowania po panu Dyrektorze, potem zostały im wręczone dyplomy upamiętniające to wydarzenie. Kiedy skończyła się część artystyczna, głos mogli zabrać partyzanci oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty pan Janusz Skibiński .

Spotkanie zakończył występ miejscowego zespołu ludowego „MELODIA” , który zaprezentował swoje umiejętności, śpiewając partyzanckie i patriotyczne pieśni.

Beata Arkit, Katarzyna Wójcikowska