Get Adobe Flash player

Święto Patrona Szkoły

W dniu 11 lutego 2013 r. w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie miała miejsce uroczystość upamiętniająca 71 rocznicę powstania Armii Krajowej, której imię już od 22 lat nosi Szkoła Podstawowa w Olesznie. Posiadanie tak zaszczytnego imienia zobowiązuje nas wszystkich: nauczycieli, rodziców i uczniów do tego, aby ideały, historia i tradycja Armii Krajowej były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W uroczystości wzięło udział wielu gości, dla których Armii Krajowa była, jest i będzie najważniejszym symbolem oporu Polaków przeciwko okupantowi niemieckiemu podczas II wojny światowej. Nie zawiodły władze gminy Krasocin, które reprezentowane były przez zastępcę wójta, pana Jacka Sienkiewicza oraz radnego gminnego z Oleszna, pana Antoniego Dreja. Obecny był także radny powiatowy i jednocześnie nauczyciel plastyki naszej szkoły, pan Andrzej Kowalczyk. Wśród gości pojawili się także nasi duszpasterze: proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Olesznie - ksiądz Jacek Szymański oraz wikariusz - ksiądz Paweł Sorbian. Najważniejszymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele lokalnego środowiska kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w osobach:

  • Prezesa ŚZŻAK - Koło w Olesznie, p. Henryka Foltyna,
  • Prezesa ZŻNSZ - Koło w Olesznie, p. Stanisława Kowalczyka,
  • Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych - Koło w Olesznie, p. Jana Stępnia.

Obok partyzantów z okresu ostatniej wojny zasiadał również dzielnicowy gminy Krasocin, asp. Marcin Suchacki, który reprezentował Komendę Powiatową Policji we Włoszczowie. Ponadto na święto Armii Krajowej przybyli członkowie zespołu ,,Melodia” z Oleszna oraz panowie: Władysław Włodarczyk z Krasocina, Czesław Kowalczyk z Krasocina, Janusz Włodarczyk z Lipia, Stanisław Komisarczyk z Dąbrówek. Przybyłych gości w imieniu dyrekcji, nauczycieli oraz społeczności szkolnej na czele z pocztem sztandarowym Armii Krajowej przywitał Ryszard Kowalczyk - nauczyciel historii. Przypomniał również o dramacie naszej ojczyzny podczas II wojny światowej, z punktu widzenia mieszkańców Oleszna i okolicznych miejscowości. Wspomniał m.in. o losie ówczesnego kierownika szkoły w Olesznie pana Kazimierza Śliwy, zaprzestaniu nauczania języka polskiego i historii, likwidacji szkół średnich i uniwersytetów, wysyłaniu Polaków na przymusowe roboty do Niemiec, obozach koncentracyjnych i związanej z nimi tragedii żydowskich mieszkańców Oleszna oraz działalności dowódców partyzanckich Armii Krajowej na ziemi oleszyńskiej.

W dalszej części uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, doceniając zasługi swojego wielkiego patrona uczcili pamięć ludzi, których serca wypełniała żarliwa służba Ojczyźnie, deklamując chwytające za gardło wiersze oraz śpiewając dobrze znane partyzantom piosenki żołnierskie. Występ dzieci przerywany był gromkimi brawami gości, którzy z widocznym wzruszeniem cieszyli się, iż młode pokolenie uczniów i nauczycieli oleszyńskiej szkoły daje świadectwo żywej pamięci historii Polski, bez znajomości której nie ma narodu. Opiekę nad dziećmi w części artystycznej sprawowały panie: Halina Budzynowska i Jolanta Lichosik, natomiast panowie: Andrzej Kowalczyk i Piotr Mikuła zadbali kolejno o dekorację sali oraz oprawę muzyczną uroczystości.

Na koniec głos zabrali również zaproszeni goście, m.in. pan Henryk Foltyn, który zadeklamował z pamięci wiersz pt. ,,Śmierć partyzanta” oraz pan Stanisław Kowalczyk, zwracając uwagę słuchaczy na istotny fakt, iż bez względu na czas wojny czy pokoju ojczyzna winna być dla każdego z nas ,,wielkim i zbiorowym obowiązkiem”, który należy z pełnym oddaniem wypełnić do końca.

Po akademii zaproszeni goście wraz z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami udali się na skromny poczęstunek do świetlicy szkolnej. Atmosfera wspólnego posiłku wyraźnie służyła uczestnikom: partyzanci recytowali wiersze, wspominali niebezpieczny czas wojny, a na koniec wszyscy razem zaśpiewali dobrze znane pieśni żołnierskie: ,,Przybyli ułani pod okienko” oraz ,,Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Zapraszamy do naszej fotogalerii

Ryszard Kowalczyk

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ