Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Uczestniczyliśmy w pogrzebie porucznika Bolesława Ciesielskiego, ps. Farys II

Przyjaciele na zawsze - Farys II na Ławeczce HalnegoW dniu 19 czerwca 2019 roku odprowadziliśmy świętej pamięci porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II (1926 – 2019) na wieczną wartę. Spoczął na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie. Był to żołnierz I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, jeden z wielu dzielnych żołnierzy majora ,,Nurta”, którzy dali pokaz odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem.

W uroczystości pogrzebowej Farysa II uczestniczyli ze sztandarami członkowie ŚZŻAK Koło Armii Krajowej w Olesznie i we Włoszczowie oraz członkowie Koła NSZ w Olesznie. List pożegnalny na cmentarzu od władz powiatu włoszczowskiego: starosty – p. Dariusza Czechowskiego i wicestarosty – p. Łukasza Karpińskiego odczytał
p. Ryszard Kowalczyk – nauczyciel historii z ZPO w Olesznie.

W imieniu społeczności szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie porucznika Farysa II pożegnała p. Anna Resiak - wicedyrektor szkoły. W mowie pożegnalnej zwróciła się do zmarłego Bohatera: „Farysie II, możesz być dumny z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Nie spotkamy się już w tym roku jesienią na uroczystości rocznicowej bitwy pod Chotowem. Zawsze na tych uroczystościach byłeś dla nas Gościem najważniejszym – Honorowym. Twój przyjazd do Oleszna, a potem do Chotowa był możliwy dzięki wsparciu i pomocy najbliższej, kochającej Cię rodziny i za to Państwu dziękujemy. Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie przy ognisku wspominałeś młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim. Słyszeliśmy często słowa: „Ile ryzyka było w tej walce i zarazem szczęśliwych przypadków, które pozwoliły przeżyć nam ten koszmar”. Dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w ZPO w Olesznie były to prawdziwe lekcje historii, ukazujące okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim. Zawsze byłeś wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają o bohaterskich czynach „chłopców z lasu”. To oni w tamte wojenne dni, dawali walczącym partyzantom jeść, przyjmowali na nocleg, udzielali informacji o wrogu. Dziękujemy Poruczniku za wspólnie spędzone chwile podczas rocznicowych uroczystości pod Chotowem ”.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowej dziękują wicestaroście panu Łukaszowi Karpińskiemu za duże zaangażowanie w zorganizowaniu dowozu no pogrzeb Farysa II do Krakowa. Dziękujemy również rodzinie zmarłego porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II za sympatię okazaną nam w dniu pogrzebu.

Uczestnicy pogrzebu Farysa II

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ