Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna”


10 listopada 2018 r., w sobotni poranek w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta podniosła uroczystość zgromadziła w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, oprócz uczniów i nauczycieli, wielu rodziców i mieszkańców Oleszna. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć: Wójta Gminy Krasocin – p. Ireneusza Gliścińskiego oraz jego Zastępcy – p. Jacka Sienkiewicza. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele środowisk kombatanckich Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, radni Gminy Krasocin, orkiestra dęta oraz przedstawiciele OSP w Olesznie.

Uroczysta akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy zebrani z dumą i wzruszeniem odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie Dyrektor ZPO w Olesznie – p. Zofia Marcinkowska powitała przybyłych gości i zaprosiła uczniów klas IV szkoły podstawowej do zaprezentowania montażu słowno-muzycznego, przygotowanego pod kierunkiem p. Barbary Mulewicz.

Uczniowie z przejęciem przedstawili burzliwe dzieje Polski, ukazując Ojczyznę pod jarzmem zaborców oraz walkę zbrojną pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Recytacja wierszy o tematyce patriotycznej przeplatała się z pieśniami, bliskimi sercu każdego Polaka. Duże wrażenie na publiczności wywarło odśpiewanie „Roty’’. Do wspólnego śpiewania poderwały widownię takie pieśni jak: „Legiony ”oraz „Żeby Polska była Polską.”

W obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości włączyli się również uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Zdzisławy Kowalczyk, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki ukazujące piękno Ojczyzny i miłość do kraju.

Dopełnieniem występów była prezentacja slajdów p. Ryszarda Kowalczyka oraz scenografia 140 prac uczniowskich wykonanych w ramach konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Sto Orłów na stulecie niepodległości”, przygotowana pod opieką pp. Andrzeja i Zdzisławy Kowalczyk. Występ uczniów wspierał chór szkolny z klas: VIII szkoły podstawowej oraz IIIA gimnazjum, przygotowany przez p. Brygidę Jasnos i p. Dominika Kaliszewskiego.

Listopadowe obchody w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości symbolizują miłość do Ojczyzny oraz przypominają bohaterstwo i męstwo pokoleń, które oddały swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy o tych wydarzeniach. Niech zawsze będą żywe słowa piosenki:

„Nie wstydźmy się kochać Polski,
nie mówmy o niej tylko od święta.
Ginęli za wolność ludzie,
musimy o tym zawsze pamiętać”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości

Barbara Mulewicz

Zdjęcia: Aldona Kowalczyk

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ