Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Harcerze z Oleszna wzięli udział w XIX Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie

W tym roku, tradycyjnie już w dniu 28 października 2018 r., harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna pod opieką drużynowej dh hm Anny Resiak wzięli udział w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie. Niestety, w tym roku pogoda nam nie sprzyjała. Padający deszcz przemoczył ubrania. Najważniejsze jest to, że z potrzeby serca oddaliśmy hołd poległym za Ojczyznę partyzantom. Pamięć o nich i wspólna modlitwa za nich przy kolejnych stacjach Partyzanckiej Drogi Krzyżowej ocala od zapomnienia bohaterów tych historycznych wydarzeń.

28 października 1943 r. oddziały Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK PONURY stoczyły na Wykusie wielką bitwę obronną z niemiecką obławą.

Partyzancka Droga Krzyżowa prowadzi wzdłuż Polany Wykusowej, zaczyna się od I stacji przy zbiorowej mogile 16 poległych z ochrony radiostacji dalekiego zasięgu por. inspektora „Jacka”, a kończy ostatnią XIV stacją przy kapliczce na Wykusie.

Partyzancka Droga Krzyżowa jest symbolem cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami, obozowaniem w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim jest nieustającą pamięcią o tych którzy polegli. Wykus stał się zatem miejscem spotkań nie tylko weteranów – braci akowców, ale również młodzieży szkolnej, jej opiekunów, harcerzy i instruktorów, kapłanów oraz miejscowej ludności. Dla wszystkich uczestników jest to lekcja historii i pamięci.

To wspaniałe, że wszyscy razem, pokonując trasę tej Drogi modlimy się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz za lepsze jutro dla tych, co żyją.

     

Uczestnicy Partyzanckiej Drogi Krzyżowej

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ