Nasi harcerze przywieźli z Wiednia Betlejemskie Światło Pokoju

„Odważnie twórzmy pokój” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

„My, harcerze, sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka”. Dlatego wpatrzeni w blask Ognia, w tę świętą noc Bożego Narodzenia, wierzymy, że nie tylko chcemy, ale i możemy zmienić świat na lepszy i w każdym człowieku odnaleźć brata.

W dniach 09-11 grudnia 2016 r. przedstawiciele z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna wyjechali do Wiednia, wspólnie z innymi harcerzami z drużyn działających w obrębie Hufca ZHP Szczekocińsko – Włoszczowskiego, aby uczestniczyć w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

W piątek po długiej podróży, około godziny 16:00 dotarliśmy do Wiednia. Tego samego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta, tj. Katedrę św. Stefana, Garben – plac z kolumną barokową Świętej Trójcy, Michaelerplatz, Hofburg – zespół pałacowy, Uniwersytet Wiedeński i kościół Wotywny, Ratusz – jarmark bożonarodzeniowy na placu przed Ratuszem. Podziwialiśmy przepięknie wyglądające nocą, rozświetlone bożonarodzeniowe dekoracje ulic Wiednia. W sobotę po śniadaniu zwiedzaliśmy Plac Marii Teresy, Park Miejski ze złotym pomnikiem kompozytora Johanna Straussa, Karlplatz, Kościół św. Boromeusza, Albertina – muzeum, Belweder.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia były uroczystości przekazania ognia przywiezionego z Betlejem. Ponad 20 delegacji skautowych i harcerskich z różnych państw Europy spotkało się w Syrisch Orthodoxe Kirche Mor Ephrem. Po wspólnej modlitwie delegacje odebrały Betlejemski Ogień. Po wyjściu z kościoła harcerze zawiązali krąg i przekazali sobie tradycyjną „iskierkę”.

W niedzielę, po zwiedzaniu Schonbrunn - ogrody, muzeum techniki - udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" po raz pierwszy została zorganizowana w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Nosiła wtedy nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec – wybrani przez ORF spośród dzieci działających charytatywnie – odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna przekażą Betlejemskie Światło Pokoju całej społeczności szkolnej w czwartek, tj. 22 grudnia podczas szkolnej wigilii połączonej z wystawieniem jasełek bożonarodzeniowych.

CZUWAJ !