Międzynarodowy Dzień Ziemi

"Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi. Nie utkaliśmy siatki pajęczej życia, jesteśmy jedynie jedną z jej nici, cokolwiek czynimy siatce pajęczej czynimy sobie."

Dzień Ziemi to święto o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy obchodzono je 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. Z czasem idea świętowania Dnia Ziemi przyjęła się na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy obchodzono uroczyście Dzień Ziemi 22 kwietnia 1990 r. w Warszawie.

W naszej szkole święto to  jest obchodzone od kilkunastu lat. 17.04.2015 bieżącego roku o godzinie 9.00 uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej w Olesznie. Spotkaliśmy się tam, by obejrzeć akademię z okazji „Dnia Ziemi ”. Klubowicze  pod kierunkiem p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzeja Kowalczyka - liderów  Klubu 4-H ,,Olszynki” oraz „ Ekoludki” pod kierunkiem wychowawczyni kl.,,0’’ p. Zdzisławy Kowalczyk   przedstawili "Ekologiczny Teleekspres". W tym roku wybraliśmy się do wioski Smerfów i  „Ekoludków” z kl O. Jeśli ktoś nie oglądał bajki, to zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do obejrzenia  przedstawienia. Ważnym elementem  było uprzątnięcie zaśmieconego lasu, w którym żyją niebieskie „paskudztwa” , Ekoludki , przebiegły Gargamel,  jego wierny przyjaciel Klakier oraz Hogata.

W dalszej części uroczystości Klubowiczki wykonały ekologiczny hit – „ Opadły mgły” (wokal - K. Szczepańska i P. Grabiec, gitara - R. Lesiak, chór – W. Marcinkowska, W. Wytrych, A. Bobińska, W. Picheta, M. Stolarczyk, K. Grygiel, A. Sobczyk). Ekoludki też zaśpiewały swoje piosenki: „ Ziemi – Wyspa Zielona" oraz „Śmieciu Precz”.

15 kwietnia odbył się konkurs o tytuł „ Szkolnego Ekologa” pod kierunkiem p. Anny Resiak i p. Marioli Kamińskiej. Celem tego konkursu było kształtowanie proekologicznej motywacji uczniów; uświadomienie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego  oraz poznanie naturalnych i sztucznych elementów środowiska przyrodniczego i ich wzajemnych powiązań. Tytuł „Szkolnego Ekologa” w szkole podstawowej zdobyła Roksana Lesiak z klasy VI, natomiast w gimnazjum - Mateusz Klimczyk z klasy III. Odbył się również konkurs plastyczny pod hasłem „ Z energią zmieńmy źródła” pod kierunkiem p. Andrzeja Kowalczyka i p. Aldony Kowalczyk.

Laureaci:

szkoła podstawowa:

I miejsce – Aleksandra Szklarz – kl IV
II miejsce – Natalia Łyczak – kl. VI
III miejsce – Piotr Lichosik – kl. Va

gimnazjum:

I miejsce – Izabela Kołtun – kl. III
II miejsce – Dagmara Kałużińska -  kl. II
III miejsce – Marta Stolarczyk – kl. III.

Uważamy, że ten dzień powinien być  obchodzony kilka razy w roku, ponieważ poucza, aby nie wyrzucać odpadków . Ludzi nie obchodzi przyroda i zakażają wszystko, co żyje, ale kiedyś może doprowadzić to do zagłady Ziemi.

Bardzo nam się podobał ten dzień, ponieważ można wtedy zobaczyć, jak ludzie mogą być dobrzy dla przyrody. Akademia przeszła do historii pod względem pomysłowości. Myślimy, że warto było obejrzeć i wziąć udział w tej akademii, ponieważ wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak naprawdę jest ważna dla nas Ziemia, gdyż to Ona żyje dla nas, a nie my dla niej,  uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszego pokolenia.

Kiedy każdy pokocha przyrodę, nigdy nie zrobi jej krzywdy i nie pozwoli na to innym.

Zobacz inne fotki z uroczystości

"Olszynki"