Święto Patrona, czyli imieniny szkoły w Olesznie

Obchody Święta Patrona na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Imię tej największej podziemnej armii z okresu II wojny światowej nasza placówka nosi od 13 października 1991 roku.

W tegorocznej uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich działających na terenie gminy Krasocin wraz z pocztami sztandarowymi, zastępca wójta Gminy Krasocin pan Jacek Sienkiewicz, radni naszej gminy, wielu rodziców naszych uczniów oraz cała społeczność zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum w Olesznie. Uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, odbyła się w przeddzień 73 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w piątek 13 lutego 2015 r.

Część artystyczną poprzedziło wprowadzenie sztandaru szkoły, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz krótki wykład nauczyciela historii pana Ryszarda Kowalczyka na temat historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej oraz tragicznych losów żołnierzy AK w okresie powojennym.

Centralną część uroczystości stanowił, utrzymany w nastroju powagi i zadumy, program artystyczny: „Wasza wiara, co kłamać nie umie, Wasza moc, która dała Wam czyny". Słowami wzruszających do głębi serca wierszy i żołnierskich pieśni uczniowie uczcili pamięć setek tysięcy Polaków, których wypełniała żarliwa służba Ojczyźnie i których jedynym testamentem były słowa: „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem.” Uwagę widzów przyciągały nie tylko recytatorskie i wokalne umiejętności naszych uczniów, ale również ciekawa prezentacja multimedialna będąca jednocześnie i tłem, i ilustracją, i komentarzem do tego, co mówiły osoby występujące na scenie.

Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem pani Brygidy Jasnos i pana Edwarda Karpińskiego. Oprawą plastyczną uroczystości zajęli się pani Aldona Kowalczyk i pan Andrzej Kowalczyk.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.