Uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z obchodami 72 rocznicy powołania Armii Krajowej

W niedzielę, tj. 11 maja 2014 r. we Włoszczowie odbyły się uroczystości związane  z obchodami  72 rocznicy powołania Armii Krajowej.

W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował  poczet sztandarowy w osobach: chorąży - Olgierd Zieliński i asysta – Kinga Gwóźdź i Roksana Lesiak.

34 Drużynę Harcerską przy Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie reprezentowały druhny: Milena Kowalczyk i Monika Kowalczyk, które pełniły wartę w trakcie Mszy Św. przy  pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego,  a potem przy pomniku braterstwa broni Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na placu Majora Mieczysława Tarchalskiego.

Opiekę nad uczniami i harcerzami z naszej szkoły sprawowali:  p. Anna Resiak i p. Ryszard Kowalczyk.

Sztandar ŚZŻAK  Koło w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk i Władysław Włodarczyk.

Uroczystość przebiegała według harmonogramu:

1. Msza Święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 27 i 74 p. p. Armii Krajowej oraz żołnierzy innych organizacji zbrojnych walczących z niemieckim i sowieckim okupantem.
  2. Złożenie wiązanek kwiatów na symbolicznym grobie – pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego.
  3. Przemarsz pocztów sztandarowych i zaproszonych gości pod pomnik braterstwa broni Armii Krajowej o Batalionów Chłopskich:
  • powitanie gości,
  • apel poległych,
  • złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku.

W tym dniu również uroczyście nadano nazwy dwóm rondom we Włoszczowie:

• rondo im. Przemysława Gosiewskiego przy zbiegu ulic Czarnieckiego i Kościuszki,
  • rondo im. Narodowych Sił Zbrojnych przy zbiegu ulic Partyzantów i Jędrzejowskiej.

Uczestnicy uroczystości z ZPO w Olesznie