Uczciliśmy 70 rocznicę bitwy na Zwierzyńcu, która miała miejsce w dniu 19 marca 1944 r.

W niedzielę, tj. 23 marca 2014 r. w Czarncy odbyły się uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu.

Na budynku Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy od 18 marca 1984 r. jest tablica pamiątkowa ku czci poległych członków Armii Krajowej podczas tej bitwy. W uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował  poczet sztandarowy w osobach: chorąży - Olgierd Zieliński i asysta – Kinga Gwóźdź i Dominika Mulewicz. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała p. Anna Resiak. Sztandar ŚZŻAK  Koło w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk i Władysław Włodarczyk.

Na początku uroczystości obejrzeliśmy montaż słowno–muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

Przekazujemy kilka faktów dotyczących tej bitwy.

Bitwę na Zwierzyńcu stoczoną w dniu 19 marca 1944 roku poprzedziła akcja partyzantów z byłego obwodu Batalionu Partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem porucznika „Marcina” – Mieczysława Tarchalskiego. Jej celem było:

• aresztowanie trzech niemieckich konfidentów: Abla, Gramzego i Kluczyńskiego,
  • zarekwirowanie większych ilości towarów z niemieckich sklepów i magazynów,
  • zniszczenie dokumentacji kontyngentowej w magistracie,
  • pokazanie, że nawet w większych skupiskach Niemcy nie mogą czuć się bezpiecznie.

Akcja przebiegała zgodnie z planem. Partyzanci ostrzelali siedzibę miejscowej żandarmerii w budynku Starostwa przy ul. Koniecpolskiej, zniszczyli akta i spisy administracyjne, ukarali chłostą kilku miejscowych urzędników współpracujących z Niemcami oraz zabrali towary z magazynów i sklepów niemieckich. Po jej zakończeniu całe zgrupowanie rozeszło się w ustalonych wcześniej kierunkach, m.in. do Kluczewska, Kurzelowa, za Pilicę i w kierunku Oleszna, zabierając ze sobą skonfiskowane towary i złapanych konfidentów.

Jedna z grup partyzanckich pod dowództwem porucznika Zenona Siudy pseudonim „Wolt” przybyła na gajówkę Zwierzyniec. Niestety ppor. „Wolt” popełnił błąd, nie ubezpieczając należycie swojego oddziału. Dodatkowo z 18 na 19 marca1944 r. spadł świeży śnieg i wycofywanie się wszystkich grup pozostawiło po sobie wyraźne ślady. Wcześnie rano Niemcy udali się na Zwierzyniec  i całkowicie zaskoczyli śpiących partyzantów. W wyniku nierównej walki grupa „Wolta” została rozbita. Partyzanci, którzy zginęli to:

1. ppor. Zenon Siuda „Wolt”
  2. ppor. Kazimierz Skowron „Mewa”
  3. pchor. Marian Krynicki „Kozak”
  4. plut. Edward Stajszczyk  „Zamek”
  5. kpr. Stanisław Cieślak „Czajka”
  6. strz. Marian Barski „Zenon”
  7. strz. Stanisław Dudziński „Orzeł”
  8. strz. Stanisław Łaskawski  „Cis”
  9. strz. Stanisław Struski „Długi”
  10. strz. Antoni Pilarski „Słoneczny”
  11. strz. Józef Grabowski „Błyskawica”
  12. strz. Kazimierz Podczasik „Czarny”
  13. strz. Roman Czarnecki „Wrzos”
  14. strz. Józef Włodarczyk „Żuk”
  15. strz. Aleksander Szczerba „Leśniewski”
  16. strz. N.N. „Dąb”

Zwłoki  poległych partyzantów Niemcy załadowali na wozy i jeżdżąc z nimi po rynku we Włoszczowie próbowali się dowiedzieć od mieszkańców, czy znają zabitych. Po kilku dniach ciała poległych partyzantów kazali pochować na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano ich zwłoki i przeniesiono na Cmentarz Parafialny we Włoszczowie.

Po apelu poległych złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły. Uroczystość zakończyła msza święta w Kościele Parafialnym w Czarncy odprawiona w intencji pomordowanych partyzantów na Zwierzyńcu.

Uczestnicy z Oleszna biorący udział w  obchodach
                                                                      70 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu