Święto Patrona Szkoły

Wielu ludziom data 14. lutego kojarzy się tylko z tak zwanymi walentynkami, czyli Świętem Zakochanych. Jednak każdy uczeń naszej szkoły wie, że w tym dniu obchodzimy święto jej Patrona - Armii Krajowej.

Jak co roku  cała szkolna społeczność zebrała się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w uroczystości. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole: Wójta Gminy Krasocin, p. Ireneusza Gliścińskiego, sołtys Oleszna - p. Jadwigę Wróbel, proboszcza parafii  WNMP w Olesznie -  ks. Jacka Szymańskiego, przedstawicieli lokalnego środowiska kombatantów.

Po wprowadzeniu sztandarów i odegraniu hymnu państwowego pan Ryszard Kowalczyk – nauczyciel historii - przywitał  wszystkich przybyłych  gości. Nawiązał również do  osoby pana Zdzisława Rachtana ( pseud. „Halny” ) -  żołnierza Armii Krajowej, który zmarł w Warszawie 26 stycznia w wieku 89 lat. Pan  Zdzisław był  częstym gościem w naszej szkole podczas uroczystości upamiętniających rocznice bitwy pod Chotowem. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście uczcili minutą ciszy pamięć po zmarłym panu Rachtanie.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna akademii przygotowana pod kierunkiem: p. Brygidy Jasnos, p. Małgorzaty Stolarczyk, p. Teresy Szczepańskiej i p.Piotra Mikuły.  Nasze koleżanki i koledzy w  montażu słowno-muzycznym zaprezentowali historię prześladowań Polaków w czasie II wojny światowej oraz powstania Armii Krajowej. Wszyscy  oglądający tę akademię byli pod wrażeniem  wspaniałej recytacji wierszy i przepięknie zaśpiewanych piosenek.  Szczególnie dobitnym akcentem były słowa znanej piosenki  zaśpiewanej na zakończenie: „Żeby Polska była Polską”.

Później usłyszeliśmy jeszcze kilka słów od zaproszonych gości.  Pan Gliśćiński  - Wójt Gminy Krasocin-   gratulował uczniom udanego występu, następnie sołtys - pani Jadwiga Wróbel wraz  z panem  Kowalczykiem zaśpiewali znaną piosenkę pt. „Jak długo w sercach naszych”. Po  ich występie brawom nie było końca. Uroczystość została zakończona wyprowadzeniem sztandarów.

Uważam, że tego typu uroczystości bardzo korzystnie wpływają na wychowanie i rozwój uczniów. Poszerzają  wiedzę i uczą nas być patriotami.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Elżbieta Wójcik – uczennica klasy II