69 rocznica bitwy pod Lipnem i Chotowem

Byłaś dla nas radością i dumą,

jak stal prężna, jak żywioł surowa,

ustom - pieśnią, sercu - krwawą łuną,

Armio Krajowa

20 października w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie odbyły się uroczystości upamiętniające 69 rocznicę bitwy pod Lipnem i Chotowem. W piękny niedzielny poranek na miejscowym cmentarzu licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, kombatanci oraz zaproszeni goście, m.in. wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, wicewójt Jacek Sienkiewicz, starosta powiatu włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, wicestarosta Dariusz Czechowski, radni gminni i powiatowi oraz posłanka Maria Zuba. Gościem honorowym uroczystości był oczywiście Bolesław Ciesielski, pseudonim „Farys II, który brał udział w bitwie pod Chotowem w 1944 roku. Obchody rocznicowe rozpoczęły się krótką modlitwą, którą odprawił ksiądz Jarosław Kowal. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed symbolicznym grobem majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego "Nurta”, który dowodził batalionem 2 Pułku Piechoty Armii Krajowej. O godz. 10.00 w kościele parafialnym została odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy pod Lipnem i Chotowem.

Kolejnym punktem październikowych uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod okiem p. Brygidy Jasnos oraz p. Bogusławy Tkaczyk - Omasta. Dekoracje tradycyjnie przygotował  p. Andrzej Kowalczyk. Akademia rozpoczęła się ,,Mazurkiem Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk witając raz jeszcze wszystkich przybyłych gości. Na uroczystość nie przyjechał (z powodów zdrowotnych) Zdzisław Rachtan, pseudonim "Halny”, drugi żyjący uczestnik walk pod Chotowem. Oficjalna część uroczystości zakończyła się  ślubowaniem uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum w Olesznie i wręczeniem im przez wychowawczynię pamiątkowych dyplomów. Pani dyrektor Zofia Marcinkowska zwróciła się do uczniów klasy I życząc im, by właściwą  postawą i zachowaniem godnie reprezentowali swoją szkołę.

Następnie głos zabierali między innymi porucznik Bolesław Ciesielski, a także harcmistrz Stefan Derlatka, uczestnik akcji "Burza” pod Włoszczową oraz walk pod Krzepinem, Kossowem i Radkowem. Starosta powiatu włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz przekazał porucznikowi Ciesielskiemu list gratulacyjny, w którym podziękował mu słowami: "Uczy pan młode pokolenie Polaków prawdziwej historii II wojny światowej”. Starosta wręczył też list gratulacyjny pani dyrektor Zofii Marcinkowskiej oraz wicedyrektor szkoły Annie Resiak, za kultywowanie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.

Po obiedzie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik poległych powstańców w Chotowie, gdzie orkiestra dęta z Oleszna odegrała hymn państwowy, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na koniec wszyscy biesiadowali przy wspólnym ognisku, gdzie skosztowali pieczonej kiełbasy.

Zajrzyj do fotogalerii

Redakcja SoS