Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Moje ja w kulturze

17.10.2019 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie uczestniczyli w wycieczce do Teatru Współczesnego w Krakowie, gdzie obejrzeli spektakl „Pan Twardowski”. Z zainteresowaniem śledziliśmy barwne perypetie pana Twardowskiego, jego znajomość i potyczki z diabłem, Bazyliszkiem, który zawitał tu gościnnie z innej bajki, oraz samą Panią Twardowską. Pouczająca i zabawna opowieść, pełna magii, ale i prawd o życiu, zrealizowana z wykorzystaniem niesamowitych efektów specjalnych, wciągnęła nas w atmosferę tajemniczych legend osnuwających Kraków.

Po zakończonym spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych „Kuchnia aktorska”, które były poświęcone samodzielnej, zakulisowej pracy aktora, jego warsztatowi, niezbędnym umiejętnościom. Poznaliśmy na czym polega trening aktorski, na który składają się ćwiczenia oddechowe, głosowe, dykcyjne, wokalne, elementy rytmiki, tańca, praca z przedmiotem, przestrzenią i kostiumem. A wszystko to oparte było na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu, tworzeniu.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego - Kamienicy Szołayskich, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Szuflada Szymborskiej”. W salkach muzeum zobaczyliśmy przeniesione meble z mieszkania noblistki i ambasadora Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Wisławy Szymborskiej wraz z jej zabawnymi zbiorami. Zobaczyliśmy zbiory poetki, jej wyklejanki, bibeloty, książki, przedmioty z jej mieszkania ze słynną wieloszufladową komodą oraz kanapą.

Wystawa jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do poetki zderzone są z cytatami z jej twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc, które prowadzą w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji. Ciekawym przedmiotem w "Szufladzie" była zaprojektowana przez Noblistkę komoda, w której przechowywała m.in. fotografie. O tym,jak ważny był to dla niej mebel, świadczy wiersz „Możliwości”, w którym poetka wyznaje: "wolę szuflady" – stąd tytuł wystawy. Komoda na wystawie jest ukryta za drzwiami i można ją oglądać tylko przez wizjer. Szuflady, pudełka, schowki, regały, z jakich składa się ekspozycja, wzbudziły naszą ciekawość, zachęciły do szukania, odkrywania, poznawania. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele rzeczy kolekcjonowanych przez Wisławę Szymborską: maski, stare widokówki, pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół, np. świnię z pozytywką w ogonie, zapalniczkę w kształcie łodzi podwodnej oraz mini komodę, którą podarował jej Czesław Miłosz. Widzieliśmy też część księgozbioru Wisławy Szymborskiej, liczne fotografie z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości, np. "Neandertal".

Będąc w Krakowie, nie mogliśmy pominąć najbardziej charakterystycznych zabytków dawnej stolicy Polski. Obejrzeliśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, romański kościół św. Andrzeja oraz pierwszy barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Na końcu podziwialiśmy Sukiennice, zabytkowy Rynek Krakowski i zjedliśmy pyszny obiad.

Projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Olcha” . Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności z edukacji kulturowej wśród uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Koordynatorem projektu jest p. Mariola Kamińska,a wykonawcami: p. Zofia Marcinkowska, p. Aldona Kowalczyk, p. Zdzisława Kowalczyk, p. Andrzej Kowalczyk, p. Ryszard Kowalczyk i p. Edward Karpiński.

Mariola Kamińska

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ