Szkoła Promująca Zdrowie

W dniu 21 grudnia 2007 roku został wręczony naszej szkole Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Wręczyła go pani wizytator Anna Głowacka, która wspierała nas przez cały okres realizacji projektu. To dzięki jej zaangażowaniu w działalność na rzecz promocji zdrowego stylu życia, przystąpiliśmy do tego projektu.

Na uroczystym wręczaniu certyfikatu była również obecna pani wizytator Anna Świerczewska. Te miłe chwile zbiegły się z prezentacją jasełek i wieczerzą wigilijną, co dodatkowo podkreślało świąteczny i podniosły charakter tej uroczystości.

Pragniemy nadmienić, że jesteśmy pierwszą szkołą na terenie naszej gminy i również powiatu, która otrzymała ten certyfikat. Zdrowie jest darem, o które powinniśmy dbać od najmłodszych lat, aby mogło nam służyć jak najdłużej. Tę prawdę staraliśmy się przekazywać naszym wychowankom i ich rodzicom podczas realizacji projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie”. Uświadomienie im, że od nich samych w ogromnym stopniu zależy ich kondycja zdrowotna, i to nie tylko w sferze fizycznej, było jednym z głównych powodów, dla których podjęliśmy się realizacji tego projektu.

Uwzględnione w nim zostały wszystkie aspekty zdrowia: fizycznego, psychicznego i społecznego. Podjęliśmy się realizacji zadań, które naszym zdaniem są ważne i pomogły nam w propagowaniu „zdrowego stylu życia”. Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie od wielu lat podejmował działania promujące zdrowie. Realizacja projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie” wpłynęła w znacznym stopniu na podwyższenie jakości pracy placówki oraz poprawiła wizerunek naszej szkoły w środowisku.

W ciągu trzech lat realizacji projektu doszło do wielu istotnych zmian w naszej pracy profilaktyczno-wychowawczej, ale również w znacznym stopniu nastąpiła poprawa bazy naszej placówki. Oddaliśmy do użytku nowocześnie wyposażony blok żywieniowy, z którego korzysta około 70% naszych uczniów, prawie o 100% zwiększyliśmy liczbę pomieszczeń sanitarnych, w tym ubikację dla osób niepełnosprawnych, które wyposażone zostały w dozowniki na mydło w płynie, papier toaletowy i ręczniki jednorazowego użytku. Przeprowadziliśmy remont budynku głównego szkoły: adaptowaliśmy dodatkowe pomieszczenia na szatnie szkolne, wymieniona została instalacja elektryczna, oświetlenie, okna, drzwi, oraz część podłóg. Zamontowane zostały barierki zabezpieczające klatkę schodową. Myślę, że zasłużyliśmy na ten Certyfikat. Koordynator projektu

mgr Jolanta Kowalczyk