Próbna ewakuacja w naszej szkole

22 listopada 2013 r. o godz.9.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie  została przeprowadzona próbna ewakuacja uczniów oraz pracowników placówki. Celem ewakuacji było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia, np. pożarem. Ewakuacja doraźna polega na natychmiastowym przemieszczeniu osób z rejonów, w których nastąpiło nieprzewidziane, bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia w konsekwencji katastrofy, awarii, pożaru lub innych zdarzeń.

Organizatorzy opracowali i przedstawili społeczności szkolnej plan przebiegu próbnej ewakuacji Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Uczestnicy ćwiczeń, po usłyszeniu alarmu (przerywany dźwięk dzwonka i głosowy), opuszczali budynek szkoły wyjściami awaryjnymi. Na boisku przed szkołą (obok sceny) nauczyciele opiekujący się poszczególnymi klasami składali raport odpowiedzialnym za ewakuację p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzejowi Kowalczykowi, a odpowiedzialni - dyrektorowi szkoły p. Zofii Marcinkowskiej. Z raportu  wynikało, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły opuścili rejon zagrożenia.

Akcja ćwiczebna przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Uczniowie  wraz z nauczycielami bez paniki i z dużym zdyscyplinowaniem opuszczali budynki szkolne. Warto zauważyć, że na szczęście nigdy do tej pory nie zaszła potrzeba rzeczywistej ewakuacji pożarowej, ale dobrze jest wiedzieć, co w takiej sytuacji należy robić. Choć przeprowadzona ewakuacja wypadła znakomicie, miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystywać zdobytych w tym dniu umiejętności.

Mariola Kamińska, Andrzej Kowalczyk