Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Wyjątkowa Noc Biologów

W piątek 11 stycznia 2019 roku, w godzinach popołudniowych uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wraz z opiekunami: p. Mariolą Kamińską, p. Barbarą Mulewicz i p. Ryszardem Kowalczykiem uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów pod hasłem: „Żywa energia”, zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem, detektywem i przyrodnikiem. Z bliska poznaliśmy niezwykłe właściwości askorbinianu, polifenoli i produktów pszczelich, dowiedzieliśmy się, czy można pokonać stres i czy szczepić, czy nie szczepić, poznaliśmy tajemnice proteomu człowieka, dowiedzieliśmy się, co to jest nanotechnologia i czy prebiotyk probiotykowi równy, co kryje antybiotykooporność i dlaczego terapia larwalna jest szansą na skuteczne leczenie ran w XXI wieku, na czym polegają migracje i inwazje mikroorganizmów, oraz czy roślinne eliksiry i zioła są dobre na wszystko.

W laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, zadać pytania czy wziąć udział w dyskusji. Hitem warsztatów okazała się dysekcja  serca wieprzowego, gdzie pod okiem pracowników uniwersytetu mogliśmy przeprowadzić wyjątkowe doświadczenie i poznać wnętrze jednego z najważniejszych organów.

Kolejną z atrakcji było dla nas  poznanie ryby od środka. W Oceanice odkrywaliśmy morskie otchłanie, spotkaliśmy się „oko w oko z drapieżnym ptakiem”, owcami jako żywymi kosiarkami, zaprojektowaliśmy swoje wisiorki z koralików i papieru, oznaczaliśmy sobie grupę krwi, a także oglądaliśmy w planetarium niebo nad Kielcami.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Biologia towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz nauka ta opiera się na tej samej ludzkiej ciekawości świata, chęci obcowania z wielką tajemnicą stworzenia i niezbadanymi zagadkami dotyczącymi najodleglejszych zakątków Ziemi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ