Get Adobe Flash player

Lekcja w praktyce o oczyszczaniu ścieków

W dniu 05 czerwca 2017 r. uczniowie klasy III Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod opieką nauczycielki geografii p. Anny Resiak zwiedzali oczyszczalnię ścieków Oleszno-Kozia Wieś. Głównym celem tych zajęć było poznanie procesów technologicznych tej oczyszczalni.

Szczegółowych informacji o działalności oczyszczalni ścieków udzielił p. Tomasz Grabiec – pracownik tej oczyszczalni. Powstała ona w 2010 r. i zlokalizowana jest w polach, tuż przy Centralnej Magistrali Kolejowej.

Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia w Koziej Wsi jest w pełni zautomatyzowana. Steruje nią komputer przemysłowy. Może przyjąć 280 metrów sześciennych ścieków na dobę. W chwili obecnej przyjmuje średnio ok. 90 metrów sześciennych ścieków od mieszkańców Oleszna i Koziej Wsi. Oczyszczalnia będzie przyjmować docelowo odpady również z Woli Świdzińskiej i Chotowa, kiedy te miejscowości zostaną skanalizowane.

Pan Tomasz opowiedział nam po kolei o obiektach oczyszczalni ścieków, przez które przechodzą ścieki:
1. Stacja zlewcza z sitem i pomiarem.
2. Zbiornik zlewny ścieków dowożonych.
3. Studzienka rozprężna.
4. Zestaw do mechanicznego oczyszczania ścieków z sitem ślimakowym i piaskownikiem.
5. Osadnik wstępny, gdzie gęsta część zanieczyszczeń opada na dno.
6. Komora anoksyczna (niedotleniona), pozbawia ścieki tlenu.
7. Komory osadu czynnego – oczyszczanie biologiczne z wykorzystaniem bakterii i tlenu
8. Osadnik wtórny.
9. Komora stabilizacji osadu.
10. Urządzenie pomiarowe przepływu ścieków. 
11. Pompownia ścieków oczyszczonych.
12. Budynek wielofunkcyjny socjalno-techniczny.

  • a) pomieszczenia socjalne,
  • pomieszczenie dmuchaw,
  • pomieszczenie prasy do odwadniania osadu.

13. Zadaszone składowisko osadu.
14. Wylot ścieków oczyszczonych, które trafiają do rzeki Czarnej Włoszczowskiej.
15. Odwóz osadu wysuszonego na wysypisko osadów stałych.
16. Kontenery na skratki i piasek.
17. Dowóz ścieków do punktu zlewnego.

Mówiąc krótko, poznaliśmy etapy oczyszczania nieczystości oraz pracę poszczególnych urządzeń. Dowiedzieliśmy się m.in. jak kraty zgarniają skratki ze ścieków, że w piaskowniku usuwany jest ze ścieków piasek, że oczyszczanie biologiczne zachodzi w komorze anoksycznej w warunkach beztlenowych oraz w 4 komorach osadu czynnego z wykorzystaniem bakterii i tlenu. Oczyszczona woda wypływa z oczyszczalni do rzeki Czarnej Włoszczowskiej.

Wędrówkę po oczyszczalni ścieków zakończyło zwiedzanie jej wnętrza, gdzie poznaliśmy komputerowy system sterowania oczyszczalnią.

Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka, mycia samochodu. Ogromne ilości wody są zużywane przez przemysł i rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody, jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności.
I nie chodzi tu o zaniechanie mycia się czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie wodą.

Woda pokrywa 71% powierzchni globu, jednak jedynie 2,5% światowych zasobów to woda słodka. Niech nas jednak nie zwiedzie przekonanie, że problem braku wody pitnej dotyczy innych rejonów świata, ale nie Europy, w tym Polski. Oczywiście, jeszcze w Europie sytuacja nie jest tak dramatyczna jak w krajach arabskich czy w niektórych krajach Afryki. Ale jedno jest pewne – zasoby wody pitnej wszędzie ulegają zmniejszeniu. Należy więc wspierać każdy nawet najmniejszy sposób oszczędzania zużycia wody.

Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi Grabcowi za tę cenną lekcję w praktyce i za pełen zaangażowania sposób, w który przedstawił nam procesy technologiczne zwiedzanej oczyszczalni. Dzięki tej wizycie uzmysłowiliśmy sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i jakich odpadów nie należy wrzucać do kanalizacji.

Zwiedzający oczyszczalnię ścieków Oleszno-Kozia Wieś.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ