Obejrzeliśmy „ Przygody Tomka Sawyera”

07.11.2012 r. uczennice i uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie obejrzeli sztukę pt. „Przygody Tomka Sawyera ”. Spektakl wystawiono w Domu Kultury we Włoszczowie. Widowisko to zostało przygotowane przez aktorów PSE Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

Przedstawienie to opowieść o losach tytułowego bohatera Tomka i jego przyjaciela Hucka. Chłopcy ci za wszelką cenę pragnęli odnaleźć skarb, a przy okazji chcieli przeżyć wspaniałe przygody.

Główny bohater zakochuje się w Becky, koleżance z klasy. Ta znajomość przeżywa jednak różne zawirowania. Mimo że Tomek czasami okłamywał sowią ciotkę , drwił z kolegi, to jednak zaimponował nam tym, że uratował niewinnie skazanego za morderstwo Matta Pottera. Wydanie prawdziwego zabójcy było dla niego bardzo ryzykowne, ponieważ prawdziwy złoczyńca uciekł i mógł Tomka w każdej chwili zabić. Dzięki temu bohaterskiemu czynowi młodzieniec zaimponował Becky i odzyskał jej serce.

Największym walorem sztuki był jej humor. Aktorzy starali się, aby role przez nich odgrywane wzbudziły w widzach sympatię i radość. Scena z wyrywaniem zęba chyba najbardziej rozbawiła publiczność, a hasło „zdechły ząb” wywołało salwy śmiechu.

Na pochwałę zasługuje również to, że wszyscy widzowie - również ci siedzący w ostatnich rzędach sali widowiskowej - doskonale słyszeli kwestie wypowiadane przez aktorów. To zasługa dobrego nagłośnienia i perfekcyjnej dykcji odtwórców ról.

Reżyser przedstawienia ciekawie wymyślił także rozwiązania scenografii i dekoracji. W momencie, kiedy gasło światło, błyskawicznie zmieniał się wystrój sceny - „wjeżdżały” na nią dekoracje: las, murek, płot, szafa.

Jedynym niedociągnięciem sztuki było to, że brakowało w niej wyrazistego zakończenia i rozmowy aktorów z widzami. Zawsze po przedstawieniach takie „lekcje teatralne” się odbywały. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto było obejrzeć to widowisko.

Uczniowie klasy VI