Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Obejrzeliśmy spektakl pt. „Kamienie na szaniec”

15 lutego bieżącego roku uczniowie klas III Publicznego Gimnazjum w Olesznie i klasy VII Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie wybrali się do Domu Kultury we Włoszczowie. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. "Kamienie na szaniec". Widowisko zaprezentowali aktorzy z Agencji Artystycznej ,,Joanna” z Kielc. 

Sztuka opowiadała o perypetiach młodych ludzi, dla których etap wchodzenia w dorosłość przypadł na czas II wojny światowej. Alek, Rudy i Zośka - postacie historyczne, opisane przez Aleksandra Kamińskiego - nie pozostają bierni wobec działań okupanta. Swoim postępowaniem dają świadectwo patriotyzmu, którym kierowali się od najmłodszych lat.

Aktorzy z Agencji Artystycznej ,,Joanna” z Kielc w ciekawy sposób nawiązali do książki Aleksandra Kamińskiego. Spektakl przybrał formę wywiadu, jaki jedna z jego bohaterek przeprowadziła z historykiem i krytykiem literackim na temat powieści „Kamieni na szaniec” Ich rozmowa była przeplatana scenkami nawiązującymi bezpośrednio do treści książki. Dzięki takiemu zabiegowi widz przebywał w dwóch wymiarach czasowych. Słuchając wywiadu, był we współczesności, oglądając scenki - stawał się naocznym świadkiem wydarzeń zaprezentowanych w utworze przez Aleksandra Kamińskiego.

Przedstawienie to skłoniło nas do wielu przemyśleń. Dowiedzieliśmy się, jak młodzi ludzie żyli i jak byli traktowani przez okupantów. Zrozumieliśmy też bardzo ważną rzecz: prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Choć Alek, Rudy i Zośka zginęli, ich przyjaźń będzie wieczna. Zrozumieliśmy, jacy mądrzy i odpowiedzialni byli bohaterowie czasów wojny.

Po obejrzeniu tego spektaklu zastanawialiśmy się, czy warto było poświęcić życie dla ojczyzny. Rudy, Zośka i Alek byli młodzi, zdolni, wydawałoby się, że mogliby dużo w życiu osiągnąć, gdyby nie wojna. Czy tak by się stało, tego się jednak nie dowiemy. Zostało po nich tylko wspomnienie.

Spektakl jest wart polecenia, ponieważ można się z niego wiele dowiedzieć o książce i bohaterach ,,Kamieni na szaniec”.

Uczestnicy wycieczki

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ