Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

„…pisanie dla dzieci –
to jedyny rodzaj twórczości, który odmładza myśl
i każe spojrzeć na świat przez kolorowe okulary”

 

W dniu 28.09. 2018 r. klasy IV wraz z nauczycielkami p. J. Lichosik i p. B. Mulewicz udały się do Biblioteki Publicznej w Olesznie na spotkanie z panią Agnieszką Frączek - autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.

Agnieszka Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie. Jest doktorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, a w książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisała m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i frazeologizmach (Siano w głowie), wydała także serię książek logopedycznych (Muł mądrala, Dranie w tranie i Kelner Kornel). Jest laureatką nagrody "Edukacja 2008".

Każda książka Agnieszki Frączek to wspaniała lektura i jednocześnie zabawa dla dzieci i dla dorosłych. Wiersze zaskakują pomysłami, a ich lekki styl sprawia, że niemal od niechcenia wchodzą do głowy. Jest autorką wielu książek dla dzieci, takich jak "Chichopotam", "Słoń na hulajnodze", "Ale heca", "Co ja plotę"," Dobre obyczaje czyli z przyrodą za pan brat", "Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące języki" oraz wielu, wielu innych. Niejednokrotnie porównywano ją do Jana Brzechwy, również znanego z dowcipnych wierszy, zaskakujących porównań i lekkości posługiwania się piórem.

Autorka okazała się bardzo sympatyczną osobą, błyskawicznie nawiązała kontakt z uczniami, opowiadając im o sposobie tworzenia wierszy, o inspiracjach, roli wyobraźni, poczuciu humoru w procesie powstawania utworów poetyckich.

 Uczniowie chętnie zadawali pytania, z uwagą słuchali odpowiedzi, dyskutowali o bogactwie naszego języka. Na koniec spotkania mieli możliwość zakupienia książek poetki i otrzymania autografu.Czytała uczniom niektóre swoje wiersze. Czytelników zaciekawiła zwłaszcza książeczka o błędach językowych „Złap byka za rogi”, w której autorka nakłaniała do poprawnego używania języka polskiego.

To było owocne spotkanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, bo wszystkim nam zależy na pięknym mówieniu i poprawnym pisaniu w języku ojczystym. Droga ku temu wiedzie przez literaturę.

Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują za zaproszenie i przygotowanie spotkania paniom: Magdalenie Kowalczyk i Annie Lichosik z Biblioteki Publicznej w Krasocinie.

Jolanta Lichosik

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ