Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Lekcja historii w kinie

26. września 2018 roku klasy: VII oraz IIIa i III b gimnazjum uczestniczyły w wyjeździe do Domu Kultury we Włoszczowie, którego celem było obejrzenie wojennego filmu pt. ,,Dywizjon 303’’ w reżyserii Denisa Delića. Opiekę nad nami sprawowały: Pani Alicja Zawada, Pani Ewa Deska oraz Pani Teresa Szczepańska. W wycieczce uczestniczyło ok. 50 osób. Projekcja filmu trwała 2 godziny.

Film powstał na podstawie książki Arkady’ego Fiedlera pt. "Dywizjon 303", która opowiada o czasach II wojny światowej, a dokładniej o bitwie powietrznej o Anglię. Akcja filmu rozgrywa się w 1940 roku. Polscy lotnicy chcą pomóc bombardowanej przez niemieckie oddziały Anglii. Niestety, na początku swych działań nie są doceniani przez angielskich oficerów. "Dywizjon 303" przybliża nam postać porucznika Witolda Urbanowicza, podporucznika Jana Zumbacha, sierżanta Józefa Frantiska, Mirosława Ferića, Witolda Łokuciewskiego i wielu innych wspaniałych ludzi, którzy byli gotowi oddać życie za wolność. Z czasem Anglicy dostrzegli znakomite umiejętności lotnicze naszych rodaków i mogli powiedzieć: "Zaczynamy podziwiać Polaków". To dzięki dużemu zaangażowaniu i poświęceniu Polaków Wielka Brytania ocaliła niepodległość.

Myślę, że ekranizacja powieści Arkady’ego Fiedlera jest wspaniałą lekcją historii i hołdem złożonym polskim lotnikom z Dywizjonu 303.

Uczennica klasy VII
Wiktoria Karpińska

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ