Strofy o Ojczyźnie

„Strofy o Ojczyźnie” to harcerski konkurs recytatorski, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez odbywających się Włoszczowie - w bieżącym roku doczekał już dziesiątej edycji. Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie oraz Komenda Hufca ZHP Szczekociny, współorganizatorem natomiast włoszczowski Dom Kultury. Nagrody ufundowali Burmistrz Gminy Bartłomiej Dorywalski oraz Starosta Włoszczowski Ryszard Maciejczyk.

Nasza szkoła bierze udział w tym konkursie już od kilku lat.

W tym roku eliminacje hufcowe odbyły się 2 marca 2010 r. w Domu Kultury we Włoszczowie. Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Olesznie reprezentowały trzy uczennice:

Edyta Dankowska z kl. II,

Kamila Domoradzka z kl. III,

Aleksandra Picheta z kl. IV.

Przedstawicielką Gimnazjum w Olesznie była Joanna Kowalczyk z klasy II.

Zadaniem dzieci i młodzieży było przygotowanie recytacji wiersza i fragmentu prozy, zgodnie z tematyką konkursu. W bieżącym roku „Strofom o Ojczyźnie” przyświecała myśl:

„Człowiek zgodnie ze swoją wewnętrzną naturą jest stworzeniem, które nie tylko pracuje i myśli, ale także śpiewa, tańczy, modli się, opowiada historie i świętuje”.

Uczennice zaprezentowały następujące utwory:

Edyta Dankowska – „Marzenia” Hanny Niewiadomskiej, „O sławnym człowieku” Leszka Kołakowskiego,

Kamila Domoradzka – „Boję się Twojej miłości” ks. Jana Twardowskiego, „Królewski błazen” Bruno Ferraro,

Aleksandra Picheta – „Ojcze Święty” ks. Jana Twardowskiego, „Opowiem ci o Janie Pawle II” Joanny Majewskiej,

Joanna Kowalczyk – „Oda do radości” Fryderyka Schillera, „Wesele Boryny” Władysława Reymonta.

Konkurs zakończył się sukcesem dla reprezentantek Gromady Zuchowej naszej szkoły – Kamila Domoradzka zajęła II miejsce, Edyta Dankowska otrzymała wyróżnienie. Dziewczęta zostały nagrodzone ciekawymi książkami, przyborami szkolnymi oraz dyplomami. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnego zwycięstwa w przyszłym roku !

Joanna Kowalczyk, kl. II