Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną w naszej szkole

Podobnie jak w latach poprzednich, uprzedzając Palmową Niedzielę, w dniu 23 marca odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejsza palmę wielkanocną. Ze wszystkich zgłoszonych do konkursu palm stworzono okazałą ekspozycję.

W konkursowych zmaganiach szczególnie chętnie uczestniczą najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przeglądając listy uczestników i zwycięzców poprzednich konkursów można zauważyć, że w wielu rodzinach tworzenie palmy wielkanocnej to coroczna tradycja, która zawiera w sobie również aspekt religijny.

Starodawna tradycja ludowa przenika się z praktyką Kościoła celebrowaną na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Wówczas słano szaty na drogę, ścinano gałązki palmowe i pozdrawiano nimi Pana Jezusa jadącego na osiołku. W naszym klimacie palmy nie rosną w warunkach naturalnych, dlatego trzeba je wykonać samodzielnie. Wykorzystuje się do tego celu suszone kwiaty, trawy, zioła, gałązki wierzbowe, kolorowe liście, bibuły i inne materiały. Powstają z nich bardzo różnorodne małe dzieła sztuki, które są wyrazem nie tylko naszej inwencji twórczej, ale i symbolem wiary. Tak to często bywa, że tradycja ludowa zrasta się z praktyką religijną.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, za zgromadzenie materiałów i wykonanie przepięknych palm wszystkim uczestnikom konkursu. Podtrzymywanie tej szlachetnej tradycji własnoręcznego wykonywania palm, organizowanie konkursów i prezentacji przybliża nam zrozumienie symboliki obchodów Niedzieli Palmowej. Zachęcamy do przyniesienia palm na poświęcenie, aby przyozdobiły Niedzielę Palmową w Kościele.

W organizacji tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną, nieocenioną pomocą służył ks. Jarosław Kowal, który przybliżył wszystkim genezę Palmowej Niedzieli oraz dokonał ceremonii wręczenia dyplomów i nagród. W komisji konkursowej pracowali: ks. Jarosław Kowal, p. Andrzej Kowalczyk, p. Mariola Kamińska oraz p .Sylwia Wojtczyk-Świercz. Nad całością opiekę sprawowała p. dyrektor - Zofia Marcinkowska.

Lista nagrodzonych uczniów przedstawia się następująco:

W kategorii klas IV-VII:
I miejsce - Bartłomiej Dziedzic, kl. IV a
II miejsce ex equo - Igor Lichosik, kl. IV b i Anna Lichosik, kl. IV b
III miejsce ex equo - Szymon Wójcikowski, kl. IV b, Mateusz Wójcikowski, kl. VII
IV miejsce ex equo - Stanisław Ligęza, kl. IV a, Wojciech Gołdyn, kl. IV a.

W kategorii klas 0 –III:
I miejsca zajęli ex equo: Judyta Gacia, kl. I a, Kacper Migacz, kl. III a,
II miejsce zdobyli ex equo: Ignacy Staroszczyk, kl. I a, Maciej Drzewiecki, kl. III a, Julita Skiba, kl. III a,
III miejsce zajęli ex equo: Lena Picheta, kl. III b i Filip Kowalczyk, kl. I a
IV miejsce: Dawid Dziedzic, kl. III b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy słodkie upominki. Na zakończenie uroczystości p. dyrektor-Zofia Marcinkowska pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu oraz podziękowała paniom z oddziału przedszkolnego za zorganizowanie warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.

Sponsorami słodkich upominków byli:
• zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców - p. Ewa Wdowiak
• radny Gminy Krasocin - p. Antoni Drej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ