Konkursu recytatorski "Strofy o Ojczyźnie".

11 marca 2009 r. po raz dziewiąty odbyły się eliminacje do harcerskiego konkursu recytatorskiego "Strofy o Ojczyźnie". Konkurs zorganizował Gminny Związek Drużyn we Włoszczowie działający w obrębie Hufca ZHP Szczekociny.

Eliminacje rozpoczęły się o godzinie 10.00. Przybyliśmy na nie w składzie: : Anita Gruczek, Aleksandra Prokop, Joanna Kowalczyk, Katarzyna Szczepańska i Edyta Dankowska. Byli tam też uczniowie ze szkół z Włoszczowy, Krasocina, Dobromierza, Komornik, Czostkowa, Czarncy, Konieczna.

Naszym zadaniem, jak co roku, było przygotowanie recytacji wiersza, fragmentu prozy zgodnie z tematyką konkursu. W bieżącym roku "Strofom o Ojczyźnie" przyświecały słowa Jana Pawła II: „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”.

Aby usprawnić „przesłuchania” uczestników, powołano dwie komisje konkursowe. Pierwsza oceniała prezentacje uczniów z kategorii I (klasy I - III szkoły podstawowej) i II (klasy IV-VI), druga zaś z kategorii III (gimnazjum) i IV (szkoły ponadgimnazjalne).

Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.. W tym czasie komisje wyłoniły najlepszych. W tym gronie znaleźli się:

• Wyróżnienia: Edyta Dankowska, Katarzyna Szczepańska, kl. I
  • Wyróżnienie: Anita Gruczek, kl. V
  • Wyróżnienie: Joanna Kowalczyk, kl. I Gim.

Najlepsi uhonorowani zostali cennymi nagrodami i dyplomami, ale drobne upominki otrzymali wszyscy, którzy przystąpili do konkursu. Nagrodę specjalną przyznano też najmłodszej uczestniczce – naszej koleżance - Kasi Szczepańskiej z klasy I.

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam pojedziemy i zajmiemy honorowe miejsca.

Anita Gruczek kl. V