Mamy kolejnych laureatów konkursu wojewódzkiego

Już po raz dziewiąty we Włoszczowie  odbył się Turniej Sprawności Językowej o randze wojewódzkiej, którego wysoką wartość - w odniesieniu do młodego pokolenia - podkreślili Wicestarosta Zbigniew Krzysiek i Sekretarz Gminy Włoszczowy  Henryka Skiba. Rangę języka ojczystego w kontekście dokumentów Unii Europejskiej przedstawiła P. Lidia Pasich - konsultantka Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, instytucji koordynującej realizację projektu.  Interesujący wykład pt.  Poszukiwanie straconego sensu wygłosił absolwent „Sikorskiego” , student komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Koordynatorem konkursu było  I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie  Główny cel rozgrywek  to  propagowanie poprawności językowej i mody na poprawną polszczyznę. Do wspólnej zabawy z językiem polskim  zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy przybyli z Małogoszcza, Staszowa, Jędrzejowa, Chęcin, Ostrowca Świętokrzyskiego, Włoszczowy, Słupi Jędrzejowskiej, Koniecpola, Moskorzewa, Krasocina, Kurzelowa, Radkowa, Secemina, Bukowy. Nie zabrakło również uczniów z Oleszna. Naszą szkołę reprezentowali gimnazjaliści: Daniel Gwóźdź i Mateusz Klimczyk.

Uczestnicy konkursu   mieli okazję sprawdzić swoją znajomość języka polskiego. Czytali "skrętacze języka", wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych, dobierali właściwe formy liczebników, poprawiali błędy językowe w wyrażeniach.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili i udowodnili, że można być świadomym użytkownikiem języka ojczystego.

W kategorii „Konkurs norm i form językowych”   I miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum  w Olesznie - Mateusz Klimczyk i Daniel Gwóźdź. Nasi gimnazjaliści  wrócili do szkoły z cennym trofeum – nagrodą ufundowaną przez Wicestarostę  Zbigniewa Krzyśka. Wzbogacili  zasoby szkoły o nową drukarkę.

Warto nadmienić, iż Mateusz Klimczyk jest  również zdobywcą I miejsca w Powiatowym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez  III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica  we Włoszczowie.  Mateusz zdobył  tytuł  Laureata  tegoż konkursu już po raz trzeci. W tym samym konkursie w tym roku Filip Stolarczyk – także uczeń klasy III – otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Nauczyciel języka polskiego-Teresa Szczepańska