III miejsce w konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”

Przygotowanie do konkursu poprzedziło spotkanie gimnazjalistów z pracownikiem Przedborskiego Parku Krajobrazowego (PPK). Pan Dariusz Sommerfeld opowiadał o ciekawych obiektach przyrodniczych PPK. Podziwialiśmy uroki wielu tych obiektów poprzez przegląd zestawu slajdów.

Kolejnym etapem były spotkania z p. Anną Resiak, na których wspólnie wyszukiwaliśmy informacji z różnych źródeł na temat PPK oraz ochrony środowiska. Bardzo pomocne okazały się książki i kasety o tej tematyce zgromadzone w bibliotece szkolnej.

Konkurs składał się z kilku etapów, na których rozwiązywaliśmy testy dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz wiedzy o PPK. Te pytania nie były wcale takie łatwe! np. jedno z nich „Co to są fitancydy?”, lub inne „Jakiego typu jest rezerwat „Murawy Dobromierskie?”.

Pierwszy etap – szkolny to test, który rozwiązywało 15 uczniów. Z tej grupy 5 uczennic tj. Monika Błażejewicz – II B, Katarzyna Stolarczyk – II B, Ewa Łączek – II B, Karolina Arkit – III, Justyna Grabiec – III zakwalifikowało się do drugiego etapu gminnego.

W rywalizacji międzyszkolnej w etapie gminnym zajęłyśmy I miejsce. W trzecim etapie – parkowym, który odbył się w Przedborzu zajęłyśmy III miejsce na 6 gimnazjów z dwóch województw tj. świętokrzyskiego i łódzkiego. Nagrodami dla nas były dyplomy uznania i książki. Udział w tym konkursie to poszerzenie naszej wiedzy o ważne informacje przyrodniczo – ekologiczne.

Justyna Grabiec i Karolina Arkit