To nasz drugi półfinał

20 marca 2004 r. drużyna podstawowa z Publicznego Gimnazjum w Olesznie w składzie: Małgorzata Wójcik, Aldona Wójcik, Paulina Ostojska z klasy III A zakwalifikowała się do półfinału XII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim „Moja Ziemia”. Spośród 69 szkół województwa świętokrzyskiego Gimnazjum w Olesznie znalazło się w półfinałowej dwunastce.

21 kwietnia w Kieleckim Centrum Kultury odbył się półfinał czterech gimnazjów z: Oleszna, Kielc – nr 15, Starachowic i Górna. W półfinale nasze gimnazjum reprezentowali: - drużyna podstawowa, - dwie drużyny wspomagające złożone z uczniów klas I – III gimnazjum, - cała klasa III A. Łącznie w półfinale wzięło udział 35 uczniów z naszej szkoły.

Drużyna podstawowa odpowiadała na pytania dotyczące znajomości województwa świętokrzyskiego w zakresie: kultury, historii, zabytków ochrony przyrody, turystyki oraz zagadnień ekologicznych. Najtrudniejsze okazały się zadania związane z rozpoznawaniem na slajdach: roślin, zwierząt, panoramy gór i zabytków. Jedna z drużyn wspomagających zaśpiewała piosenkę proekologiczną, której słowa zostały napisane specjalnie na tę okazję. Druga drużyna wspomagająca namalowała plakat – „ Dajmy Ziemi nowy blask”.

Podsumowanie półfinału wykazało, że zabrakło nam trochę punktów, aby wziąć udział w wielkim finale. Za duży wkład w przygotowania do tego konkursu otrzymaliśmy dyplom, a drużyna podstawowa nagrodę dodatkową – torby podróżne. Przekonaliśmy się po raz drugi, że te zmagania konkursowe to wspaniała zabawa gimnazjalistów połączona ze zdobywaniem wiadomości o naszym regionie. Okazało się, że wiele już wiemy o naszym Regionie Kieleckim. Wiemy także, czego jeszcze mamy się douczyć.

To, że tak dobrze wypadliśmy w rozgrywkach ćwierćfinałowych i półfinałowych to zasługa przede wszystkim p. Anny Resiak, która wyszukiwała w różnych źródłach informacji o naszym regionie, spędziliśmy z Panią wiele godzin przy mapach i przewodnikach turystycznych. W przygotowaniu piosenki i plakatu korzystaliśmy z pomocy p. Małgorzaty Szwarc i p. Andrzeja Kowalczyka.

Uczestnicy konkursu: Małgosia, Aldona, Paulina