Szkoła w Olesznie uczciła 77 rocznicę powstania Armii Krajowej

,,Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz.
Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
Armio Krajowa.”

Armio Krajowa, Zbigniew Kabata ,,Bobo”

Przed 77 laty - 14 lutego 1942 r., rozkazem premiera i jednocześnie Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych II Rzeczypospolitej Polskiej na uchodztwie generała Władysława Sikorskiego, powstała Armia Krajowa. Była naturalnym następcą Służby Zwycięstwu Polski (SZP) powołanej 27 IX 1939 r. i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) utworzonego 13 XI 1939 r. Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 r. ok. 100 tys., a latem 1944 r. osiągnęła ok. 380 tys.

Z okazji 77 rocznicy powstania Armii Krajowej w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbyła się 12.02.2019 r. uroczysta wieczornica, którą przygotowali nauczyciele: p. Ryszard Kowalczyk - historyk, p. Andrzej Kowalczyk - plastyk, p. Mariola Kamińska - biolog oraz p. Aldona Kowalczyk - matematyk. Na corocznie organizowaną wieczornicę przybyli uczniowie z klasy IVa, VII oraz VIII Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie.

W grupie 11 uczniów: J. Przepióra, P. Sobczyk, N. Lis, Sz. Drzewiecki, Sz. Arwaj, P. Zieliński, Z. Kowalczyk, O. Kowalczyk, Z. Łączek, M. Piskorek, K. Stolarczyk czas upłynął niezwykle podniośle na wspólnym śpiewie partyzanckich piosenek: ,,Dziewczyna z granatem”, ,,Miasto”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Warszawskie dzieci”, ,,Biały Krzyż”, ,,Idą leśni”, oglądaniu prezentacji dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego oraz filmów edukacyjnych. Na zakończenie trzygodzinnego spotkania uczniowie złożyli zapalone biało- czerwone znicze pod tablicą pamiątkową, poświęconą żołnierzom AK mjr Mieczysława Tarchalskiego ,,Marcina”, walczącym z okupantem niemieckim 26.07.1944 r. pod Olesznem.

Mamy nadzieję, iż przykład życia takich postaci jak mjr Henryk Sucharski, Obrońcy Poczty Gdańskiej, kpt. Władysław Raginis, mjr Henryk Dobrzański ,,Hubal”, mjr Eugeniusz Gedymin Kaszyński ,,Nurt”, ks. prof. Tadeusz Przybylski, kierownik szkoły w Olesznie - Kazimierz Śliwa, Św. Maksymilian Maria Kolbe, dr Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, rodzina Ulmów z Markowej, rotmistrz Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf ,,Nil”, komendanci główni AK, harcerze z Szarych Szeregów, będzie dla naszych uczniów prawdziwą szkołą miłości wobec Boga i Ojczyzny.
Cześć i chwała bohaterom!

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk ZPO w Olesznie