Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski z okazji Dnia Dziecka - „Bo zuchy i harcerze to jedna rodzina”

„Życie, bez przygód
byłoby strasznie nudne”

           Robert Baden-Powell

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna w dniach 08 -10 czerwca 2018 r. uczestniczyli w trzydniowym biwaku harcerskim w Bukowie. Głównym celem biwaku było włączenie się w obchody Światowego Dnia Dziecka. Ponadto na biwaku doskonaliliśmy techniki harcerskie, wymieniliśmy doświadczenia z działalności we własnych drużynach. Najważniejszym było to, że sporo czasu spędziliśmy wspólnie na świeżym powietrzu, z minimalnym wykorzystaniem „komórek, smartfonów i laptopów”.

Nasze biwakowanie przebiegało następująco:

Piątek - 08.06.2018 r.

W piątek po południu zakwaterowaliśmy się w Zespole Placówek Oświatowych w Bukowie. Wspólnie z nami w tej samej sali lekcyjnej spały zuchy z Bukowy – sympatyczne i wesołe „zuszki”. Po kolacji wzięliśmy udział w kominku integracyjnym „Spotkajmy się po latach”. Głównym jego celem było przypomnienie roli piosenki w działalności harcerskiej. Śpiewaliśmy te nieco starsze i bardziej współczesne piosenki harcerskie. My wykonaliśmy piosenkę, której treść dotyczyła naszej drużyny. Okazało się, że pozostałym druhom spodobała się. Dziękujemy naszej Oli za tak twórczą wenę przy pisaniu jej słów.

Z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w gawędę dh hm Romana, dotyczącą historii niektórych piosenek harcerskich. Sam druh Roman nauczył nas śpiewać jednej z nich.

Sobota - 09.06.2018 r.

Po śniadaniu uczestniczyliśmy w grze terenowej na Piekielnicy. Na punktach w trakcie przemarszu poznawaliśmy legendę o tej górze oraz musieliśmy się wykazać znajomością wiedzy i umiejętnościami z wielu dziedzin harcerskich. Wyznaczaliśmy kierunki geograficzne, rozpoznawaliśmy drzewa i zioła oraz wskazywaliśmy ich wykorzystanie w lecznictwie, budowaliśmy namiot i hamak z przygotowanych materiałów, budowaliśmy stos ogniskowy. Było też rzucanie woreczkami do celu i rozpoznawanie przypraw używanych w kuchni. Przydała się również znajomość szyfrów harcerskich. Nasza drużyna w tej grze zajęła trzecie miejsce.

Pyszny obiadek wzmocnił nas. Z dużą radością korzystaliśmy z atrakcji piknikowych przygotowanych specjalnie dla nas z okazji Dnia Dziecka na placu szkolnym. Po kolacji odbył się turniej rycerski pod hasłem „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”. Drużyny w przygotowanych przez siebie strojach rycerskich z odpowiednim herbem rywalizowały w różnych konkurencjach sprawnościowych. Tu czasami było różnie: raz było zwycięstwo, a niekiedy porażka. Wszyscy „rycerze” z dużym zaangażowaniem wykonywali wskazane konkurencje, ale i zabawy mieli przy tym niemało.

Niedziela- 10.06.2018r

To już niedziela rano! – pobudka. Wspólne pożegnalne śniadanie, potem sprzątanie miejsca biwakowania. Apel pożegnalny – i cóż trudno nam było się rozstać. Wiemy jednak, że wszystko co dobre, przyjemne, kończy się. Wiemy o tym i jesteśmy zgodni z tym, co powiedział Robert Baden – Powell, że …”życie, bez przygód byłoby strasznie nudne”.

Nie zapomnimy tych wszystkich zaoferowanych atrakcji przede wszystkim na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Wzbogaciłyśmy warsztat harcerskich działań. Naszej druhnie Ani dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość taką „po harcersku”.

  

Uczestniczki biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ