Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w trzydniowym biwaku (10 -12.11.2017 r .) z okazji obchodów 11 Listopada, czyli 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejscem biwakowania był Zespół Placówek Oświatowych we Włoszczowie.

Główne cele biwaku to:

 • uczczenie 99 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,
 • zapoznanie uczestników z tradycjami oraz zwyczajami naszego narodu,
 • propagowanie aktywnych form rekreacji i wypoczynku,
 • integracja środowisk harcerskich.

"Padają w proch tronami wywyższeni
I podźwignięci są niewolni i niscy!
Zło przegniło u własnych korzeni!
Rzecz się stała większa, niż my wszyscy!"

L. Staff, Tęcza łez i krwi

Za symbol odzyskania niepodległości przez Polskę i twórcę II Rzeczypospolitej uważany jest Józef Piłsudski ( urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie, zmarł 12 maja
w Warszawie). W latach 1918-1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920), po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Marszałek Piłsudski zawsze podkreślał, ważną rolę, jaką odegrała Kielecczyzna w kształtowaniu się niepoległej Polski. W październiku 1921 roku został Honorowym Obywatelem Kielc.

Pisał tak: „… Kielce są dla mnie, czem pierwszy uśmiech ukochanej, czem pierwszy promień rannego brzasku. ….”

W biwaku uczestniczyły druhny:

 • Alicja Sobczyk
 • Gabriela Rogala
 • Aleksandra Lichosik
 • Nastazja Maciołek
 • Zuzanna Kowalczyk
 • Julia Amanda Kowalczyk
 • Olga Barcińska
 • Oliwia Stachura
 • Zuzanna Drej
 • Klaudia Robak
 • Anita Lesiak

Tak oto przebiegało nasze biwakowanie:

Piątek - 10.11.2017 r.

Po zakwaterowaniu w Zespole Placówek Oświatowych we Włoszczowie odbył się apel inauguracyjny. Potem wzięliśmy udział w Świecowisku z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda drużyna, po krótkim zaprezentowaniu się, śpiewała wybraną przez siebie piosenkę partyzancką. Nasza drużyna wspólnie z innymi uczestnikami biwaku śpiewała piosenkę pt. „Serce w plecaku”. Niespodzianką przygotowaną przez Komendę Hufca było obejrzenie w kinie DK we Włoszczowie filmu
pt. „ Misja Arktyka”.

Sobota - 11.11.2017 r.

Po śniadaniu uczestniczyliśmy w zajęciach doskonalących musztrę. Przed mszą świętą przypinaliśmy własnoręcznie wykonane narodowe kokardy wszystkim uczestnikom uroczystości z okazji 11 Listopada. Potem uczestniczyliśmy w mszy świętej z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po obiedzie uczestniczyliśmy w grze terenowej „Śladami przeszłości – historia i niepokonani”. Pokonując kolejne punkty tej gry, odpowiadaliśmy na pytania, które dotyczyły narodzin II Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. Drogę do kolejnego pomnika na terenie Włoszczowy, upamiętniającego ważne wydarzenie historyczne, wskazywał dobrze rozpracowany szyfr harcerski. Mimo zimna na dworze była to świetna zabawa, która wymagała od wszystkich zarówno wiedzy teoretycznej jak i dużej koncentracji, spostrzegawczości oraz szybkiej orientacji.

W godzinach 16:00 – 18:00 uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Niepodległości zorganizowanych na rynku włoszczowskim. Obejrzeliśmy spektakl niepodległościowy
w wykonaniu uczniów ZPO nr 1 we Włoszczowie. Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych zatańczyli poloneza. Dużą atrakcją był wjazd „Marszałka Piłsudskiego” na koniu. Wytrzymali na zimno mogli obejrzeć na zakończenie uroczystości film pt. „Kamienie na szaniec”

Po kolacji odbył się „Bal u Marszałka” . Niektórzy jego uczestniczy wykazali się wielką pomysłowością, jeśli chodzi o przygotowane dla siebie przebranie. Nasza drużyna w czarnych „malutkich” kapelusikach na głowie prezentowała się doskonale.

Niedziela- 12.11.2017 r.

Rano – pobudka ! Wspólne pożegnalne śniadanie, potem sprzątanie miejsca biwakowania. W końcu apel pożegnalny – i cóż, trudno nam było się rozstać …. !

Naszej druhnie Ani dziękujemy za sprawowanie opieki nad nami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Uczestniczki biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ