Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Udział w III Rajdzie Nordic Walking – Żytno 2017

W niedzielę, tj. 11 czerwca harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej wzięli udział w w III Rajdzie Nordic Walking, który odbył się w Żytnie. Organizatorami tego rajdu byli: Lokalna Grupa Działania – Region Włoszczowski i Wójt Gminy Żytno oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno. W imprezie wzięło udział około 100 osób.

Uczestnicy rajdu mieli do wyboru dwie trasy: krótszą i dłuższą. My wybrałyśmy tę krótszą trasę - liczącą około 7,3 km, która wiodła leśnymi drogami. Przed wyjściem na trasę panie instruktorki przeprowadziły solidną rozgrzewkę i poinstruowały nas o podstawowych zasadach obowiązujących w trakcie marszu z kijkami. Po dojściu do mety czyli parkingu leśnego przy drodze Żytno – Ewina poczułyśmy trochę zmęczenia. Wrażenia są jednak wyjątkowe i niezapomniane. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale.

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami i może być uprawiana na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Wywodzi się z Finlandii. Początkowo miała być formą treningu dla narciarzy biegowych. Opisana została dopiero w 1997 roku. W bardzo krótkim czasie zyskała ogromną popularność. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg. Poruszanie rękami to dodatkowy wysiłek. Osoba uprawiająca nordic walking ćwiczy bardziej intensywnie niż podczas chodzenia, ale nie męczy się tak, jak na przykład podczas biegania.

Polecamy tę formę czynnego wypoczynku. Sprawdziłyśmy osobiście, że chodzenie z kijkami jest doskonałym sposobem na odciążenie stawów, ponadto umożliwia spalenie większej ilości kalorii niż podczas zwykłego spaceru czy nawet biegu, a także poprawienie ogólnej kondycji organizmu czy wzmocnienie mięśni. Ten rodzaj aktywności fizycznej polecamy osobom w każdym wieku.

   

Uczestniczki III Rajdu NORDIC WALKING

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ