Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

XXV TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA w naszej szkole (13–18 marca 2017)

Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa,

rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

Zgodnie z tegorocznym hasłem obchodów TKJ nasza szkoła, jak co roku, podjęła szereg działań mających na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, kształtowania sprawnego posługiwania się językiem ojczystym, wzbogacanie słownictwa uczniów.

Organizatorki akcji doszły do wniosku, że przykład zawsze idzie z góry… Jeśli dziecko nie widzi czytającego od czasu do czasu rodzica, nauczyciela, wychowawcy, to jak można wymagać, aby chętnie i bez przymusu czytało. Dlatego zaplanowane działania dotyczyły głównie głośnego czytania dzieciom.

Codziennie w odbywała się tzw. „Przerwa z książką w bibliotece”, gdzie p. Jolanta Lichosik czytała uczniom klas młodszych najciekawsze fragmenty książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci chętnie słuchały i licznie gromadziły się w bibliotece, żywo dyskutowały na temat przygód bohaterów oraz częściej niż zwykle wypożyczały książki.

Do oddziałów przedszkolnych oraz klas II i III zawitały gimnazjalistki, które czytały najmłodszym klasykę literatury dziecięcej: wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, baśnie i bajeczki.

Bajkoterapię dla najmłodszych przeprowadziły panie: Bogusława Tkaczyk – Omasta i Anna Nowicka. Celem tych zajęć było przezwyciężenie oraz redukowanie lęku u dzieci a także nauka tego, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić. Dzięki opowiadaniom maluchy nauczyły się jak opanować strach przed hałasem, ciemnością oraz dowiedziały się jak sobie radzić z nieśmiałością czy poczuciem niesprawiedliwości.

      

W ramach obchodów TKJ odbył się również konkurs dla uczniów klas IV – VI pod hasłem: „Pięknie czytam”. Rozdanie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców nastąpiło na uroczystym apelu z okazji Dnia Samorządu Uczniowskiego. A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Krzysztof Kowalczyk, kl. IVb
II miejsce: Magdalena Pytlos, kl. IVa
III miejsce: Wiktoria Karpińska, kl. V
IV miejsce: Julia Amanda Kowalczyk, VI
Wyróżnienia: Rafał Przepióra, Ewa Dankowska, Kinga Łączek, Izabela Lichosik.

Wszystkie te przedsięwzięcia zostały uwiecznione aparatem fotograficznym, a zdjęcia w dużym formacie będzie można oglądać już niebawem na gazetce ściennej obok świetlicy.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom uczniowie częściej będą odwiedzali bibliotekę szkolną, a przerwę z telefonem zamienią na przerwę z ciekawą książką

Redakcja SoS

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ