Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Hufcowy biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Radkowie

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w trzydniowym biwaku (24 -26.02.2017 r.) z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Miejscem biwakowania był Zespół Szkół w Radkowie. Główne cele biwaku to:
- uczczenie urodzin Roberta Baden Powella, jako Dnia Myśli Braterskiej,
- poznanie tradycji skautingu i harcerstwa,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej i działania w zespole,
- propagowanie aktywnych form wypoczynku,
- integracja środowisk harcerskich.

Spotkanie z harcerzami z innych drużyn dało nam radość ze wspólnego działania, zrozumienie na czym polega braterstwo. Baden Lord Robert Powell tak kiedyś powiedział: „Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie".

Ten Naczelny Skaut Świata w swym pożegnalnym liście do skautów napisał również: "Prawdziwe szczęście znajdziecie (...) w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie zostawić świat troszkę lepszym, niż go zastaliście." Warto spróbować, to nic nie kosztuje...

Tak oto przebiegało nasze biwakowanie:

Piątek - 24.02.2017 r.

Po zakwaterowaniu w Zespole Szkół w Radkowie odbył się apel inauguracyjny. Potem wzięliśmy udział w Świecowisku z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Każda drużyna, po krótkim zaprezentowaniu się, śpiewała wybraną przez siebie piosenkę harcerską. Nasza drużyna wspólnie z innymi uczestnikami biwaku śpiewała piosenkę pt. „Hej Leonardo”. Dzięki krótkiej prezentacji multimedialnej przypomnieliśmy sobie istotne informacje o Naczelnym Skaucie Świata - Robercie Baden Powellu, jego żonie i siostrze oraz Andrzeju i Oldze Małkowskich. Wszystkie papierowe serca z życzeniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej powiesiliśmy na przygotowanym drzewku. My nazwaliśmy go „drzewkiem życzeń”.

Przed ciszą nocną były harcerskie pląsy i zabawy.

Sobota - 24.02.2017 r.

Po śniadaniu uczestniczyliśmy w grze terenowej. Pokonując kolejne punkty tej gry, odpowiadaliśmy na pytania, które w większości dotyczyły działalności Roberta Baden Powella i jego żony oraz Andrzeja i Olgi Małkowskich. Za poprawne odpowiedzi otrzymywaliśmy dwie ilustracje – jedną przyklejaliśmy na planszy, a drugą oddawaliśmy na kolejnym punkcie, otrzymując kolejne dwa inne. Zapełnienie planszy ilustracjami oznaczało koniec gry. Było to świetna zabawa, która wymagała od wszystkich zarówno wiedzy teoretycznej jak i dużej koncentracji, spostrzegawczości oraz szybkiej orientacji.

Po obiedzie każda drużyna z przywiezionych produktów robiła tort urodzinowy z okazji rocznicy urodzin Roberta Baden Powella. To było dla wszystkich wielkie wyzwanie. Nasz biszkopt przełożyliśmy marmoladą wieloowocową, potem nutellą. Wierzch tortu pokryła bita śmietana, zielone winogrona, kolorowa posypka i dodatkowy element, czyli dwie świeczki. Przed kolacją wspólnie z naszą drużynową – druhną Anią odbyliśmy krótki spacer do pomnika upamiętniającego walkę żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich pod Radkowem, która została stoczona 26 września 1944 r.

Po kolacji odbył się bal karnawałowy. Niektórzy jego uczestniczy wykazali się wielką pomysłowością jeśli chodzi o przygotowane dla siebie przebranie karnawałowe.
W trakcie balu odbyła się degustacja przygotowanych tortów. Były pyszne - wszyscy zjadali kolejne kawałki do tzw. „okruszka”.

Niedziela- 25.02.2017 r.

Niedziela - rano! – pobudka. Wspólne pożegnalne śniadanie, potem sprzątanie miejsca biwakowania. Apel pożegnalny – i cóż trudno nam było się rozstać …. !

Naszej druhnie Ani dziękujemy za sprawowanie opieki nad nami.

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z biwaku

Uczestniczki biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ